Android İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

Android Google tarafından geliştirilmiş olan işletim sistemlerinden biridir. Android cep telefonu ve tabletlerde bulunan bir işletim sistemidir. Ayrıca saatlerde de android işletim sistemi bulunur. Linux çekirdeğinden oluşan işletim sistemi olan Android Google gibi yazılım grupları tarafından geliştirilmektedir. Android daha çok dokunmatik ekranlar için tasarlamaktadır. Bu düşük maliyetli işletim sistemi kişiselleştirilebilme özelliğine de sahiptir. Android enerji kullanımı konusunda da hafıza konusunda da kaliteli içerikler sunmaktadır. Androidler yakınlık algılama, ivme ölçme, jiroskop gibi konularda oldukça geliştirilmiş özellikler sunar.

Android kullanımı günümüzde yalnızca telefon veya tabletler için geçerli değildir. Android televizyon, akıllı kitap, saat, kamera gibi pek çok alanda kullanılmaya başlamıştır. Google 2011 yılında Android Home isimli ev otomasyon teknoloji seçeneğini tanıtmıştır. Bu teknoloji ile birlikte ev ortamındaki her çeşit priz, aydınlatma veya termostat türü cihazlar artık Android telefon veya tabletlerden yönetilebilir hale gelmiştir.

Cihaz Teknolojisi

Android İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

Android 2014 yılı ile birlikte Android Wear teknolojisi ile başta saatler olmak üzere her türlü giyilebilir cihaz için özelleştirilen bir Android sürümü haline gelmiştir. Android Wear teknolojisi ile akıllı saatler orta bir seviyedeki akıllı telefon gücüne erişmiştir. Bu teknoloji sayesinde üreticiler ürünlerini daha işlevsel hale getirebilme olanağına kavuşmuştur. Böylece teknoloji hayatımızı birçok konuda kolaylaştıran, zenginleştiren bir olgu haline gelirken hayatımızda ihtiyaç duyduğunuz birçok konuda daha işlevsel şekilde kullanım alanı oluşturmaya da başlamıştır.

Bilindiği gibi Android telefonlar her açıdan kullanışlı, işlevsel cihazlardır. Android kullanma bu açıdan bizi farklı uygulamaları kullanabilme avantajına kavuşturmuştur. Android kullanmanın faydalarından biri de birçok uygulama için ücretsiz kullanım şansı sunmasıdır. Bu Android cihazlar sayesinde daha önce tahmin edemeyeceğimiz kadar uygulamayı ücretsiz bir şekilde kullanmaya başlayarak konforumuzu ayırttırmanın yolunu bize sunmuştur.

Android Kullanımının Sunduğu Faydalar

Android birçok açıdan avantajlar sağlamaktadır. Gün geçtikçe daha çok kendini geliştiren bir işletim sistemi haline gelen Android telefon ile birlikte çok daha pratik bir hale gelmiştir. En önemli kısmı Linux olan Android genel olarak 5 bölümden meydana gelen bir işletim sistemi olarak bilinmektedir. Cihazınızın güvenlik ve hafıza kısımlarını koruyan Linux’tur. Android’in diğer kısımları ise;

  • Kütüphane
  • Android Runtime
  • Uygulama katmanı
  • Uygulama çatısı olarak bilinmektedir.

Android işletim sistemini bu kadar popüler hale getiren ve bu kadar çok işlevsellik kazandıran özelliklerin başında Android’in açık kaynak kodu özellikte olması gelmektedir. Bu özellik sayesinde Android milyonlarca uygulama için uyum sağlar. Böylelikle Android akıllı cihaz çeşitliliğine sebep olmaktadır. Tüm bu özelliklerden dolayı Android cihazlar milyonların üzerinde bir satış rakamına ulaşmıştır. Android işletim sistemi giderek gelişerek, kullanıcılar için konforu daha da arttıracak seçenekler bulmaya da devam etmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla