Bilgisayardaki Kopya [Aynı] Dosyalar Nasıl Bulunur?

Aslında öyle olmasını istemediğim halde benim bilgisayarımda bir çok dosyanın bir veya daha fazla kopyası bulunuyor. Böyle olmasının farklı sebepleri olabiliyor. Harddiskimizde binlerce dosya var ve bizim bunların hepsini aklımızda tutmamız imkansız. Aynı dosyayı tekrardan indirip farklı klasörlere kaydettiğimiz zamanlar oluyor. Telefonumuzdaki fotoğrafları bilgisayarımıza iki kere kopyaladığımız oluyor. Bunun gibi sebeplerle sonuçta gereksiz bir sürü kopya dosya ortaya çıkıyor.

Birbirinin Aynı Olan (Çift) Dosyaları Bulun.

Bilgisayarımızdaki çift dosyalar gereksiz yere yer kaplamasının yanında oluşturdukları kalabalık nedeniyle işimizi zorlaştırırlar. Birbirinin aynı olan dosyaları bulmanın en iyi yolu bu iş için geliştirilmiş uygulamalardan yardım almaktır.

1-) Duplicate & Same Files Searcher

aynı dosyaları bulma programı

İlk tavsiye edeceğim program oldukça sade ve işini başarılı bir şekilde yapıyor. Duplicate & Same Files Searcher bütün Windows sürümleriyle uyumlu olarak çalışabiliyor. Programın sitesinden hem kurulabilir hem de Portable sürümünü indirebilirsiniz. Dosya adından bağımsız olarak, içeriğini kontrol ederek kopya dosyaları bulur.

Programı çalıştırdıktan sonra Start Search butonuna tıklayın ve taranacak dizini belirleyin. Tarama işlemini başlatmadan önce minimum maksimum dosya boyutunu belirleyebilirsiniz. Ayrıca dikkate alınacak ve alınmayacak uzantıları belirlemeniz mümkün. Start butonuna basarak bilgisayarınızdaki kopya dosyaları bulun.

Bulunan aynı dosyalardan silmek istediğinizi işaretledikten sonra araç çubuğundan ya da sağ tık menüsünden Delete (Sil) ya da Delete To Recycle Bin (Geri Dönüşüm Kutusuna Gönder) seçeneklerini kullanın.

2-) Duplicate Files Finder

çift dosyaları bulma programı

Sitesindeki installer bağlantısına tıkladığınızda program indirilmeye başlanacaktır. Program bilgisayarınızdaki yinelenen dosyaları bulur. Programın benzerlerine göre oldukça hızlı olduğunu söyleyebilirim. Windows ve Linux ile uyumlu sürümleri bulunan oldukça başarılı bir kopya dosya bulma ve silme aracı.

Directory bölümünden tarama yapılacak alanı belirleyin, listeye eklemek için Add butonuna tıklayın. Son olarak Go! diyerek işlemi başlatın. Tarama sonunda bulunan kopya dosyalardan silmek istediğiniz için sağ tık menüsündeki Delete seçeneğini kullanın.

3-)Auslogics Duplicate File Finder

Programla sadece seçeceğiniz dosya türleri için veya bütün diskiniz için kopya taraması yapabilirsiniz. Auslogics Duplicate File Finder sayesinde bilgisayarınızdaki resim, müzik, video, döküman… bütün dosyaların kopyalarını bulup silerek sabit diskinizde alan açabilirsiniz. Programla bir kaç ufak test yaptım ilk iki programla ulaştığım bazı sonuçlara ulaşamadığımı gördüm. Bazı kopya dosyaları bulamadığını farkettim. Aslında bu beni biraz şaşırttı. Çünkü bu alanda en çok kullanılan programlardan biri Auslogics Duplicate File Finder. Belkide ben bir ayarlamada hata yapmış olabilirim. Program :

  • Tamamen ücretsiz. Reklam yazılımları vs içermez.
  • Bilgisayarınızdaki birbirinin aynı dosyaları tespit eder.
  • Kopya dosyaları bulurken yalnızca dosya adlarına bakmaz. Dosya içeriklerini karşılaştıracak akıllı algoritmalar kullanır.
  • Aramaya başlamadan önce hangi türdeki çift dosyaların bulunacağını seçebilirsiniz.
  • Program kurulum esnasında tarayıcı ana sayfamı ve varsayılan arama motorumu değiştirmeyi teklif etti. Kurulum esnasında bu ve benzeri program kurma vs. teklifleriyle karşılaşabilirsiniz.

Programı çalıştırdığınızda aynı dosyaları bulmak için taranacak dizini ve hangi dosya türlerinin aranacağını seçerek Next butonuna tıklayın. Sonraki ekranda belli boyutun altındaki dosyaların dikkate alınmaması yönünde ayarlama yapmanız mümkün. Ignore files smaller than işaretli olursa seçilen boyutun altındaki dosyaların görmezden gelineceğini unutmayın. Ayarlamaların sonunda Search butonuna tıklayarak taramayı başlatabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla