Bir Klasörün İçindeki Dosya ve Klasör Sayısını Bulma

Eğer çok fazla dosya varsa harddiskinizde yer alan verileri tek tek kontrol etmek oldukça sıkıcı olabilir. Bir klasörün içinde yer alan alt klasörleri ve dosyaları manuel olarak belirlemek mümkün olmayabilir. Klasörün içinde yer alan dosyaların ve alt klasörlerin sayısını öğrenmek için bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

1 Özelliklerden bakmak

İlk akla gelen yöntem Windows’un sunduğu sağ tık menüsünde yer alan Özellikler seçeneğini kullanmak. Bir klasörün içindeki dosyaların ve alt klasörlerin sayısını bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Klasörün Özellikler’inde yer alan içerik bölümünde göreceğiniz üzere içerdiği dosya ve klasörlerin sayısı bulunuyor. Özellikler penceresini Alt+Enter kısayol tuşlarını kullanarak hızlı bir şekilde açabilirsiniz. Bilgisayarınıza ve klasörün boyutuna bağlı olarak bu bilginin hesaplanmasının biraz zaman alabileceğini unutmayın.

2 Dosya Gezgini

Dosya Gezgini sabit diskinizde yer alan dosya ve klasörlere erişmenizi sağlar. Onu görev çubuğundaki kısayoldan ya da Windows tuşu+E kısayol tuşlarından başlatabilirsiniz.

İçindeki dosya sayısını öğrenmek istediğiniz klasöre girin ve Ctrl+A ile bütün ögeleri seçin. Toplam seçilen sayısı pencerenin sol alt köşesinde gösterilecektir. Bu yöntemde alt klasörlerin içindeki dosya sayısını göremiyorsunuz. Bu nedenle alt klasörlerin de içine girerek aynı işlemi tekrarlamanız gerekiyor.

3 Komut istemi

Komut istemi gerekli komutları ve nasıl kullanılacağını biliyorsanız güçlü bir araçtır. Komut istemini açmak için Windows tuşu+R kısayolları ile açacağınız Çalıştır penceresine cmd yazarak Tamam butonuna tıklayın.

Komut istemi varsayılan olarak kullanıcı dizininde açılır kök dizine geçmek için cd/ yazıyorum. Sonrasında diğer sürücüye yani D ye geçmek için d: yazarak Enter tuşuna basıyorum. Klasörün içine girmek için cd klasör adı komutunu kullanıyorum. Son olarak klasörün içindeki dosya ve klasörlerin sayısını bulmak için ise dir *.* /w /s komutunu yazarak Enter tuşuna basıyorum.

4 WizTree

Son olarak bir program tavsiyesinde bulunacağım. Programın adı WizTree. Bu programla bir klasörde yer alan dosyaların sayılarını, dosya uzantılarını ve kapladığı alanı görebilirsiniz.

Sol panelden istediğiniz klasörü seçin Ana yüzdesi bölümünde kapladığı alanın yüzdesi Dosya bölümünde içerdiği dosya sayısı ve Klasör sekmesinde ise içerdiği Klasör sayısını görebilirsiniz. Sağ panelde hangi uzantıların ne kadar boyut kapladığı ve sayısı gösteriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla