Büyük PDF Dosyaları’nın Boyutu Nasıl Küçültülür?

Portable Document Format (PDF) dijital ortamda en çok rastladığımız dosya formatlarından biridir. Bu kadar yaygın olmasının temelinde platformdan bağımsız olarak çalışabilmesi, bütün işletim sistemlerinde ve bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazların hepsinde rahatlıkla görüntülenebilmesi yatmaktadır. Büyük boyutlu bir PDF dosyasını bir başkasına mail olarak göndermeniz veya web sitenizde paylaşmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda dosya boyutunu küçültmenizi tavsiye ediyorum.

PDF Küçültmek İçin Online Servisler
pdf küçültme

PDF küçültmek için bir çok farklı servis ve program mevcut. Arama motorlarında yapacağınız “Online PDF Compress” şeklindeki bir aramayla ücretsiz bir çok online servise ulaşabilirsiniz. Bunların arasından deneyip oldukça faydalı bulduğum Smallpdf servisini tavsiye etmek istiyorum. Sitenin tasarımı gayet sade ve şık. Türkçe dil desteğinin bulunması önemli bir avantaj.

Küçültmek istediğiniz PDF dosyasını sitedeki kutuya sürükleyip bırakmanız yeterli olacaktır. Dosya yüklenmesi tamamlandıktan sıkıştırılmış şekliyle indirebileceğiniz bağlantı sunulacaktır. Smallpdf.com ile PDF küçültme işleminin yanında PDF birleştirme, PDF bölme, PDF’den Word JPG Excel PPT formatlarına çevirme veya tam tersi bu formatları PDF formatına dönüştürme gibi işlemleri yapabilirsiniz. Ücretli üyelik seçeneği de bulunan serviste dosya boyutuyla ilgili bir kısıtlamayla karşılaşmadım fakat saatte iki dosya ile çalışma gibi bazı kısıtlamalar bulunuyor. Bunun da sizin için problem oluşturacağını düşünmüyorum.

PDF Dosyasını Print Ederek Küçültün

Elinizdeki PDF dosyasını Foxit PDF Writer, CutePDF Writer, Nitro PDF Creator gibi araçlarla tekrar PDF olarak yazdırın. Bu araçlarla herhangi bir belgeyi örneği bir Word dosyasını yazdırma seçeneğiyle PDF dosyasına dönüştürebilirsiniz. Zaten PDF formatında olan bir dosyayı tekrar yazdırmanızın önünde ise bir engel bulunmuyor.pdf print küçült

 • Küçültmek istediğiniz PDF dosyasını PDF okuyucunuzla açın.
 • Programın File (Dosya) menüsünden Print seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra yazıcı adı bölümünden yüklü olan programa göre uygun seçeneği seçerek hemen yanındaki Properties butonuna tıklayın.
 • PDF Conversion Quality bölümünden Smallest File Size‘ı seçin.
 • Edit butonuna tıklayarak daha ayrıntılı ayarlamaları yapabilirsiniz.
 • Tamam butonu ile ayarlamalarınızı onayladıktan sonra yazdırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Program Kullanarak PDF Küçültme
pdf küçültme programı

Bu konu için geliştirilmiş ücretli ücretsiz bir çok program bulunuyor. Benim tavsiye edeceğim programın ismi PDF Reducer. Ücretli bir sürümü de bulunan programın ücretsiz olan versiyonunun işinizi göreceğini düşünüyorum. Program PDF dosyasını gereksiz ögelerden arındırarak ve resimlerin kalitesini azaltarak sıkıştırma işlemini gerçekleştirmektedir.

Yorumlar

 1. Yazıcı Muadil Toneri

  İşime yaradı teşekkürler.

 2. Eren Onan

  Büyük bir zahmetten kurtardın beni, teşekkürler 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla