Chrome Linkleri Yeni Sekmede Açma Yöntemleri

Web siteleri site içi veya dışındaki başka sayfaların açıldığı bağlantılar barındırır. Bunlar kimi zaman aynı sekmede kimi zaman ise yeni bir sekmede açılacak şekilde çalışırlar. Linke tıklayana kadar bunun yeni bir sekmede açılığ açılmayacağını bilme imkanımız yoktur. Sizin tercihiniz nedir bilmiyorum ama açık olan sayfanın kapanmamasını ve tıkladığınız bağlantının yeni bir sekmede açılmasını istiyorsanız bu yazımdaki yöntemleri denemelisiniz.

Öncelikle hepimizin bildiği ve kullandığı yöntem yeni sekmede açılmasını istediğiniz bir bağlantıya sağ tıklayıp Bağlantıyı yeni sekmede aç seçeneğine tıklamaktır. Şimdi alternatif pratik yöntemlere değinelim.

Ctrl tuşu ile

Bir linke tıklayacağınız zaman Ctrl tuşuna basılı tutarsanız yeni bir arkaplan sekmesinde açılacaktır.

Long Press New Tab

Long Press New Tab bir bağlantıya uzun süreli tıklamalarda yeni sekmede açan bir Google Chrome eklentisi. Yani bir linke tıkladığınız ve o şekilde basılı tuttuğunuzda belirlediğiniz süre geçtiğinde bağlantı yeni sekmede açılacaktır.

Eklentiyi kurduktan sonra yeni sekmede açmak istediğiniz linke yaklaşık yarım saniye basılı tutmanız yeterli olacaktır. Bu sayede bağlantıya sağ tıklama menüden ilgili seçeneği seçme gibi bir duruma gerek kalmıyor.

Eklenti butonuna sağ tıklayıp menüden Seçenekler‘i seçtiğinizde eklenti ayarlarının yer aldığı sayfaya ulaşabilirsiniz. Buradan tıklama zamanını değiştirebileceğiniz gibi farenin sol tuşuna basmanın yanında orta tuş ya da sağ tuşa basılı tutulduğunda yapılacak işlemi belirleyebilirsiniz. Drag Link bölümünü aktifleştirirseniz bir linki sürükleme ile yeni sekmede vs. açabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla