CompactGUI ile Klasörlerin Boyutunu Küçültün

Harddiskler artık eskisi kadar pahalı değil bir çok bilgisayar 1TB gibi yüksek depolama alanıyla birlikte geliyor. Ben 500GB boyutundaki harddiskimi kullanmayı artık SSD kullanmanın zamanı geldiğini düşünerek 128GB boyutunda bir SSD ile değiştirdim. Farkedilir bir hız artışı yaşamama rağmen SSD ler nispeten pahalı olduğundan alan konusunda daha azıyla yetinmem gerekiyor. Eğer sizde buna benzer sebeplerle disk alanı konusunda sıkıntı yaşıyorsanız CompactGUI tam size göre.

Klasör Sıkıştırma Programı

CompactGUI sayesinde özellikle büyük klasörleri sıkıştırabilir ve alandan tasarruf edebilirsiniz. Aslında Windows Compact aracı diskinizde bulunan klasörlerin boyutunu azaltabilen yerleşik bir windows aracıdır. Onu kullanabilmek için komut satırından işlemler yapmanız gerekir. CompactGUI işte tam bu noktada devreye giriyor ve sizi komut satırıyla uğraşmanıza gerek kalmadın işlemleri hallediyor. Grafik arayüzü sayesinde sıkıştırmak istediğiniz klasörü ve sıkıştırma yöntemini seçtikten Sonra Compress Folder butonuna tıklayın. Sıkıştırmanın tamamlanmasını bekleyin. Klasörün büyüklüğüne göre sıkıştırma işlemi biraz zaman alacaktır.

Örnek olması için 26MB boyutundaki bir klasörü sıkıştırdım. %24 oranında alan kazanmış oldum. Sıkıştırma sonrası klasörün boyutu 19.7MB a düştü. CompactGUI yalnızca klasörleri sıkıştırma özelliğine sahip. Diskinizde yer alan büyük klasörleri sıkıştırarak alan kazanmak istiyorsanız mutlaka denemelisiniz. Programı aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

https://github.com/ImminentFate/CompactGUI/releases

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla