Google Profesyonel Arama İçin İpuçları

Google uzun zamandır dünyanın en çok kullanılan arama motoru. Oldukça basit bir arayüzün arkasında aradığımız doğru sonuçları bize sunabilmek için geliştirilmiş güçlü ve çözülmesi zor algoritmalar bulunmaktadır. Arama motorundan daha iyi bir şekilde yararlanabilmek için bazı arama ipuçlarını bilmeniz ve yeri geldiğinde kullanmanız gereklidir.

Bir kelimeyi hariç tutma

Bazen arama yaparken bir kelimeyi içermeyen sayfaların bulunmasını isteyebilirsiniz. Bunun için sayfada olmasını istemediğiniz kelimenin başına eksi işareti koymanız yeterli olacaktır. Eksi işareti ile belirttiğiniz sonuçları içeren sayfalar sonuçlarda gösterilmeyecektir.

Tırnak işareti kullanımı

Bir kelime grubunun ya da cümlenin aynı şekilde yer aldığı sonuçlara ulaşabilmek için tırnak işareti içinde arama yapmalısınız. Özellikle bir cümlenin birebir şekilde yer aldığı sayfalara ulaşmak isterseniz çift tırnak işareti içine alarak arama yapmalısınız. Örneğin wordpress nasıl kurulur şeklinde bir arama yaptığınızda evet google size wordpress kurulumuna dair bilgi veren sayfaları yine getirecektir. Getirilen sayfalarda bu kelimelerin tamamı veya bir kaç tanesi mutlaka geçer ve aramanızla alakalı sonuçlar listelenir. Cümlenin birebir aynısının yer aldığı kesin sonuçlar için tırnak işaretini kullanın.

Bir sitede arama yapma

Bazen girdiğiniz web sitesinde arama fonksiyonu bulunmayabilir ya da sitenin arama bölümü yerine daha iyi sonuçlar için Google arama motorunu tercih edebilirsiniz. Google ile sadece bir web sitesinde yer alan içeriklerde arama yapabilirsiniz. Bunun için aramak istediğiniz anahtar kelimenin başına site:bubilgi.net şeklinde site adresiini girmeniz yeterli olacaktır.
Örnek : site:bubilgi.net wordpress

Google ile bir dosya formatı arama

Google ile pdf, doc, xls gibi belge arama işlemleri yapabilirsiniz. Anahtar kelimenin başına filetype:pdf şeklinde dosya formatını belirtmeniz yeterli olacaktır.

Örnek filetype:pdf

Hesaplama işlemleri

Google’ı hesap makinesi olarak kullanabilirsiniz. Arama kutusuna hesaplanmasını istediğiniz işlemi yazmanız yeterli olacaktır. Örnek : 12+7

Hesap makinesinin basit hesaplama işlemlerinin yanında gelişmiş işlemler yapabildiğini göreceksiniz.

Birim dönüştürme işlemleri

Google ile para birimi, uzunluk, sıcaklık arasında dönüştürme işlemini anında yapabilirsiniz. Örneğin 10 dolar kaç tl gibi bir arama ile farklı para birimlerini birbirine çevirebilirsiniz. Uzunluk için 10 mil kaç km gibi aramalar yapabilirsiniz.

Aramada * işareti kullanımı

Bir kelimenin yazılışını tam olarak hatırlayamadığınızda o harflerin yerine * işareti yazabilirsiniz. Örneğin pard*sü google size pardesü için sonuçları getirecektir. Aynı şeyi bir cümlenin hatırlayamadığınız kelime için de yapabilirsiniz.

Başka bir ülke veya şehirde saat kaç

Başka bir ülkede veya şehirde saatin o anda kaç olduğunu öğrenmeniz gerekirse time:paris, saat:paris, zaman:paris, time:fransa gibi aramalarla sonuca ulaşabilirsiniz.

Hava durumunu öğrenme

Bir şehire ait hava durumunu öğrenmek isterseniz onun başına hava durumu: ya da weather: ifadesini eklemeniz yeterlidir. Örnek hava durumu:ankara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla