İnternet Hızı Nasıl Artırılır? İnternet Hızı Artırma Yolları

Bazılarımız internetin hızından memnun olmayabiliyor. Bu yazıda siz değerli okuyucularımız için uyguladığınız zaman  internetinizi hızlandırabileceğiniz yöntemleri bir araya getirdik. Şimdi çok uzatmadan bir çok kişinin arattığı  internet hızı nasıl arttırılır? sorusunun cevabına geçelim.İnternet Hızı Nasıl Artırılır? İnternet Hızı Artırma Yolları

İnternet Hızı Nasıl Artırılır? İnternet Hızı Artırma Yolları

İnternet Hızı için Modeminizin Konumu

İnternet hızı arttırma yolları arasında modem konumu yer almaktadır. Eğer ki internetiniz evin veya işyerinin her yerinde kullanılıyor ise modeminizin konumu oldukça önem arz etmektedir. Böyle bir durumda modeminizi evin ortasına koymanız çok mantıklıdır. Çünkü modeminiz bu sayede evin her yerine rahatlıkla sinyalleri gönderebilecektir. Birde bir çoğumuzun modemi yerde yer almaktadır. Oysa modeminizin sinyallerinin aşağı doğru eğilimli olması, modemin kapalı bir dolap vs içerisinde olması önünde ayna, tahta ve benzeri gibi engellerin olması internetinizin yavaşlamasına neden olabilmektedir. Bu sebepten ötürü modemi yüksek bir yere koymak, önündeki engelleri kaldırmak ve evin ortasına konumlandırmak internet hızınızı arttırabilir.

Bunun yanı sıra modeminizin etrafında yer alan elektromanyetik sinyal yayan her elektronik eşyanız, aslında siz farkında olmadan sizin internetinizin hızını oldukça düşürmekte. Bu sebepten ötürü modeminizin yanında elektronik bir şey bulundurulmaması büyük bir öneme sahiptir.

Sinyal Dağıtıcı ve Sinyal Genişletici Kullanmaya Çalışın

İnternet hızı nasıl arttırılır? sorusunun bir diğer cevabı ise sinyal dağıtıcı ve sinyal genişleticidir. Sinyal dağıtıcı cihazlar, ethernet kablosu ve internet bağlantınızın olduğu ana modem ile bağlantı kurmaktadır. Sinyal dağıtıcı kullanarak internet sinyallerini daha güçlendirebilir ve bu sayede internet hızınızda artış gerçekleşir. Bunun sayesinde ayrıca evinizin çekmediği noktalar da internet çekmeye başlayacak.

İnternet Hızı için Modeminizi Güncel Tutun

Modemin yazılımının güncellenmesi de internet hızı için oldukça önem arz eden konulardan birisidir. Modem arayüzünden yapılan  firmware güncellemesinin en son sürümünü bularak indirebilirsiniz. İndirdikten sonra gerekli kılavuzları takip ederek güncellemeyi yapabilirsiniz. Modeminizin güncellemesini yaptıktan sonra internet hızında artış olacaktır. Bunun yanı sıra modeminiz sürekli çalıştığı içinde hızında yavaşlama olabilmektedir. Bu yüzden ara sıra modemi kapatmak dinlendirip tekrar çalıştırmak da önem arz etmektedir.

İnternet Hızı Nasıl Artırılır? İnternet Hızı Artırma Yolları

İnternet Hızı Nasıl Artırılır? İnternet Hızı Artırma Yolları

İnternete Bağlı Olan Cihaz Sayıları Azaltın

İnternet hızını arttırma yolları arasında bağlı cihaz sayılarını azaltmakta oldukça önem arz etmekte. Çoğu insan artık internette birbirinden farklı bir çok cihazla bağlanabilmekte. Eğer kullanmadığınız telefonunuz, tabletiniz, bilgisayarınız internete bağlı ise internete olan erişimini kesin. Çünkü ne kadar çok cihaz bağlı olursa o kadar internetin paylaşılması anlamına gelmektedir. Cihaz sayısını azaltmanız internet hızınızı ciddi bir miktar da arttırabilir.

Tüm bunları yapmanıza rağmen halen hız konusunda sorun yaşıyorsanız bu birazda bulunduğunuz yerin altyapısına ve sağlayıcısına bağlı olabilir. Ya da farklı bir sorunda olabilir bunun için servis sağlayıcınız ile görüşmeniz de oldukça faydalı olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla