IP Adresim Nedir? IP Bulma Sorgulama Yöntemleri

Öncelikle ip adresi nedir? Sorusunu cevaplamak adına kısa bir açıklama yapmak istiyorum. IP adresi bir ağda bulunan bilgisayarların birbirini tanımalarını ve iletişim kurmalarını sağlayan sahip oldukları kimlik numaraları olarak tanımlanabilir. Şu an kullanılmakta olan IPV4 protokolüne göre bir ip adresi birbiri ile noktalarla ayrılmış 0 ile 255 arasında 4 rakam grubundan oluşur. İnternete bağlı bir cihaza servis sağlayıcı benzersiz bir ip adresi atar.

Kafanızın karışmaması için değinmemiz gereken bir nokta bulunuyor. Servis sağlayıcı size bir ip adresi atar ve o modem aracılığıyla internete bağlanan bütün cihazların ip adresi aynıdır. Yani siz evdeki internetinize masaüstü bilgisayarınızdan, dizüstü bilgisayarınızdan, telefonunuzdan veya tabletinizden bağlandığınızda aynı ip adresi üzerinden bağlantı sağlamış olacaksınız. Örneğin bu adres 180.140.121.215 gibi bir adres olacak. Yerel ağdaki cihazlar ise 192.168.1.1, 192.168.1.2 gibi farklı yerel ip adresine sahip olacaklar. İlki ip adresi ikinci adres local ip adresi olarak tanımlanmakta.

Ziyaret ettiğimiz web sitelerine ip adresleri ile de bağlanmamız mümkündür. Bu sayıların akılda kalması zor olduğundan alan adları ile bu ulaşım sağlanmaktadır. DNS sunucularında tutulan kayıtlar sayesinde bir web adresi (winipucu.com) karşılık gelen ip adresine yönlendirilir. DNS sistemi, ip adresleri internette bu şekilde gezinebilmemizi sağlayan sistemin en önemli parçalarındandır.

IP adresim nedir? IP adresimi nasıl öğrenirim?

 

Google arama motoruna what’s my IP address? yazarak aratarak ip adresinizi öğrenebilirsiniz. Google ingilizce olarak benim ip adresim ne sorusunu cevaplayabiliyor. Google ile ip adresinizi sorgulamak için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

Bunun dışında ip adresinizi öğrenebileceğiniz farklı bir çok site bulunuyor. Bunlardan bir kaçını aşağıda paylaşıyorum.

https://www.whatismyip.com/ özellikle tavsiye edebileceğim sitedir. Hem ip adresinizi hem de Local ip adresinizi gösterebilmesiyle diğerlerinden ayrılıyor.

Windows yerel ip adresini sorgulama

Windows işletim sisteminde yerel (local) ip adresini öğrenmek istiyorsanız alternatif olarak şu yolu izleyebilirsiniz. Öncelikle Windows tuşu + R kısayolları ile Çalıştır penceresini açın. cmd yazarak komut istemini açın. ipconfig yazarak enter tuşuna basın. Resimde gördüğünüz gibi ipv4 satırında yerel ip adresi yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla