İyi Bir Kullanıcı Adı Nasıl Bulunur?

İnternette bir siteye üye olurken kullanıcı adı bulma konusunda çok düşündüğüm ve zorlandığım zamanlar olmuştur. Bu nedenle aynı sorunu yaşayanlar için fayda sağlayacak bir yazı oluşturmak istedim. Bir mail hesabı açmaktan, instagram, twitter, facebook gibi sitelerde hesap oluşturmaya, bir foruma üye olmaya kadar bütün siteler hesap oluşturmanız için öncelikle bir kullanıcı ismi girmenizi isterler.

Oluşturacağınız kullanıcı adının doğru belirlenmiş olması gerekiyor. İyi bir kullanıcı adı belirlemek için biraz uğraşmanız gerekebilir. Bu konu üzerine biraz vakit harcamanızın ve düşünmenizin yararlı olacağını bilmelisiniz. Örneğin Instagram için düşünelim. Milyonlarca üyesi olan bir platform. İlk aklınıza gelen kullanıcı adları siz hesabınızı açmadan çok önceleri alınmış olmalı. Hesabınızı bir an önce açmak için rastgele bir kullanıcı adı girip açmak çok doğru bir hareket olmaz. Bu kullanıcı adını arkadaşlarınızla, çevrenizle paylaşacaksınız ya da internette bir yere hesabınızın bağlantısını bırakacaksınız. Sonuç olarak profilinizi ziyaret eden diğer instagram kullanıcılarının ilk baktıkları şey sizin fotoğraflarınızdan bile önce kullanıcı adınız olacaktır.

Kullanıcı adı belirlerken öncelikle üye olduğunuz platformu ve oraya üye olma amacınızı göz önünde bulundurun. Bir mail hesabı açacağınızı düşünelim. Bu mail hesabını yalnızca bir yerlere kayıt olurken kullanacaksanız çok mesele yok fakat iş başvurusu yaparken yalnizkovboy@biseymail.com gibi bir adres vermeniz pek akıllıca olmayacaktır. Ben mail adresi alırken içinde isminizin ya da soyadınız geçtiği adresler almanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Diğer platformlar ve sosyal medya siteleri içinse eğer ünlü biri değilseniz isminizi ve özellikle soyadınızı içermeyen kullanıcı adları belirlemenizi daha doğru buluyorum.

Peki bir tane kullanıcı adı belirlesek örneğin kandroid olsun. Evet kullanıcı adı bulma konusunda kötü olduğum iyice ortaya çıkıyor galiba 🙂 Şimdi bu kullanıcı adı ile instagram, twitter, facebook hesapları açmak forumlara aynı kullanıcı adı ile üye olmak sözlük sitelerinde bu ad ile yazar olmak vs. Her yere aynı kullanıcı adı ile üye olsak nasıl olur? Bu bir yandan işinizi kolaylaştırır. Orijinal bir isim bulmuşsanız ve başkası sizden önce almamışsa bütün sitelerde aynı adla hesap açabilirsiniz. Bunun avantajları vardır sürekli yeni kullanıcı adı bulma onları hatırlama gibi zahmetlerden kurtulursunuz. İnternette kullanıcı adınızla bir marka bile oluşturabilirsiniz belki. Dezavantajı ise anonim kalmak konusunda karşımıza çıkıyor. Basit bir google araması ile bütün hesaplarınıza ulaşılabilir. Bu nedenle anonim kalmak istediğiniz sitelerde diğerlerinde kullandığınızdan farklı bir kullanıcı adı belirlemeniz daha doğru olacaktır.

Kullanıcı adınızı seçerken sizi yansıtan şeyleri düşünmenizin faydası olacaktır. Örneğin kahve seven biriyseniz kayfekolik gibi bir kullanıcı kullanmanız mantıklı olabilir. Bordo sevdiğiniz bir renk ise bordobulut gibi bir ad seçebilirsiniz. Tek kelime yerine iki kelimeyi birleştirmeniz ve bazı harflerde değişiklikler yapmanız boşta olan ve farklı bir kullanıcı adı oluşturmak için faydalı olabilir. Okuduğunuz kitaptaki bir karakterden, geçmişte ya da günümüzde yaşayan birinden, izlediğiniz ve etkilendiğiniz bir filmden, sevdiğiniz bir markadan kendiniz için uygun bir kullanıcı adı çıkartabilirsiniz. Yine burada bazı harf oyunları işinizi kolaylaştırabilir Örneğin Bonkişot sanki fena bir kullanıcı adı olmaz gibi görünüyor 🙂

Ben kullanıcı adında genellikle sayı bulundurmamaya çalışıyorum fakat kullanıcı isminde sayı olmasının avantajları da vardır. Kullanıcı adı seçerken doğum tarihinizi, sizin için önemi olan bir yılı ya da sevdiğiniz sayıyı eklemeniz iyi bir fikir olabilir. İnternetle tanıştığınız tarihin 2000 olduğunu düşünelim ve kullandığınız tarayıcı Netscape Navigator olsun. Netscape2000 gibi bir kullanıcı adını neden kullanmayasınız?

Kullanıcı adı oluşturmak için kullanabileceğiniz siteler bulunuyor. Google’da username generator gibi bir aramayla bu sitelere ulaşabilirsiniz. Ben düşündüm taşındım fakat kendime uygun bir kullanıcı adı bulamadım diyorsanız bu araçlardan yararlanabilirsiniz. Bunlar genellikle otomatik olarak ingilizce kelimelerin birleşiminden oluşan seçenekler sunarlar. Sizin girdiğiniz bir kelimeye ingilizce bir kelime ekleyerek kullanıcı adı önerisinde bulunurlar. Ben size biraz daha farklı çalışan bir kaç site önerisinde bulunmak istiyorum.

namecombiner.com : bu site 4 taneye kadar kelime girmenize olanak tanır ve bu 4 kelime ile oluşturulan kombinasyonları size sunar. arada hoşunuza giden bir şey bulabilirsiniz.

dcode.fr/words-mixer bu site de 2 tane kelimeden 5 farklı türde kombinasyonlar oluşturabiliyor.

Yorumlar

  1. Irma casey

    bestcombiner.com : seçtiğiniz iki adı birleştirerek yeni bir ad alabileceğiniz bir araçtır. Bu ad oluşturucuyu kullanarak, çeşitli amaçlar için kolayca farklı benzersiz adlar oluşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla