SSD Disk Ömrü Nasıl Öğrenilir?

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte Hard diskler de tarihin tozlu raflarına karışmaya başlıyor. Günümüzde artık bir çok bilgisayar da SSD yer almaktadır. SSD hız konusunda hard disklerin oldukça önünde yer almaktadır. Lakin SSD ömrü Har disk ömrü kadar değildir. Durum böyle olunca SSD kullanan bir çok kişi bazı durumlarda SSD diskinin ömrünü öğrenmek isteyebiliyor. Peki, SSD nedir, SSD disk ömrü nasıl öğrenilir?

SSD Nedir?

Solid-state drive’lar (SSD), daha önceden kullandığımız ve halen kullanmaya devam ettiğimiz hard disklerden farklı bir şekilde çalışmaktadır. Hard diskler bir veriyi okumak ve yazmak için disk döndürürken SSD’ler bilgiyi flaş hafıza çiplerinde depolarlar. SSD’lerin çalışma mantığının telefonlarla, flash bellekler ile neredeyse birebir aynıdır diyebiliriz. SSD donanımındaki bütün hafıza çiplerine aynı anda erişebilir ve bir işlemi  için herhangi bir döndürme işlemine gerek duymadan yazabilir. Kısacası SSD diskler hard disklerden daha hızlı çalışma mekaniğine sahip veri depolama ürünüdür diyebiliriz.

SSD Ömrü

SSD Ömrü

SSD Kullanmanın Avantajları

 • Bilgisayarınız daha hızlı açılır daha hızlı kapanır
 • En hızlı harddiskten 5 kat daha hızlı okuma ve yazma
 • Sıradan bir hdd ye kıyasla 28 kata kadar daha iyi performans
 • Daha hızlı rastgele erişim süresi
 • Aşırı düşük erişim süresi
 • Düşük güç tüketimi
 • Daha az ısınırlar
 • Serin ve sessiz çalışırlar
 • Daha fazla fiziksel güvenilirlik
 • Mekanik parça olmadığından darbelere karşı dayanıklıdır
 • Trim özelliği sayesinde disk birleştirmeye gereksinim duymaz
 • Daha küçük boyut ve daha hafif

SSD Ömrü Nasıl Öğrenilir?

Smart Programını Kullanarak

Smart kendi kendini izleme, analiz ve raporlama teknolojisi manasına gelmektedir. Amacı bilgisayarınızda yer alan Hard disk ve SSD disk hakkında size veri sunmaktır. Bu veriler genelde ürünün arızasını tahmin etmek ve ürünün kalan ömrünü hesaplamak amacıyla kullanılır. Bu programı kullanarak SSD ömrünü rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra hard diskinizin de ömrü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

SSD Life Programını Kullanarak SSD Ömrü Öğrenme

SSD Life uygulamasının kullanımı oldukça basittir. Bu uygulama size belirli veriler sunar. SSD ömrünüzü öğrenmek için bu programı kullanabilirsiniz. İlk öncelikle programı indiriyoruz. 15 günlük bir deneme sürümü mevcuttur. Uygulamayı indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştiriyor ve açıyoruz.

SSD Disk Ömrü

SSD Disk Ömrü

Programın kurulumunu gerçekleştirip açtıktan sonra yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Kırmızı kare içerisine aldığımız alanda SSD’nizin tahmini ömrü yazar. Aşağıdaki kare ile işaretlemiş olduğumuz yerde ise bu zamana kadar yazmış olduğunuz veri boyutu yazar. SSD ömrü maalesef ki hard disklerden azdır lakin son zamanlarda SSD’lerde bu konunun üzerine oldukça fazla düşülmekte. Özellikle M2 SSD’ler ile birlikte SSD’lerin ömrünün iyice uzadığını söyleyebiliriz. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazı umarız faydalı olmuştur. Sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla