Windows Dosya Türü Simgeleri Nasıl Değiştirilir?

Windows’ta bazı dosya türleri için atanmış bir simge bulunmayabilir veya mevcut simge sizin beğeninize uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda istediğiniz dosya türünün simgesini değiştirerek yeni bir simge belirlemeniz gerekir. Hatta belki sırf biraz değişiklik istediğiniz için farklı türdeki dosyaların simgelerini değiştirmek isteyebilirsiniz. Dosya türü simgelerini değiştirmek bir program kullanmadığınız takdirde biraz karmaşıktır. Bu iş için kullanabileceğiniz, işinizi oldukça kolaylaştıracak bir program tavsiyesinde bulunacağım.

FileTypesMan adlı ücretsiz ve kurulum gerektirmeyen araç sayesinde Windows işletim sisteminde dosya türü ikonlarını kolayca değiştirebilirsiniz. Metin dosyaları için varsayılan simgeden daha çok hoşunuza giden bir simge buldunuz veya Pdf dosyalarının simgesini değiştirmek istiyorsunuz belki Zip paketleri için kullanılan simge diğerleriyle karışıyor. Hepsini kolayca değiştirebilirsiniz.

Yazılımı çalıştırdığınızda sisteminizde bilinen bütün dosya türlerini kısa süre içinde listeler. Çok fazla dosya türü olduğundan değiştirmek istediğiniz dosya türünü bulmak için arama özelliğini (Ctrl+F) kullanabilirsiniz. Örneğin metin belgeleri için kullanılan simgeyi değiştirmek istediğimizi düşünelim. Arama kutusuna .txt yazarak aratalım. Bulunan sonuca sağ tıklayın ve menüden Edit Selected File Type (F2) seçeneğine tıklayın.

Default icon bölümünde mevcut varsayılan dosya türü simgesinin adresi yer almaktadır. Öncelikle daha sonra tekrar varsayılan simgeye dönmek isteme ihtimalinizi düşünerek bu adresi bir kenara not etmeniz faydalı olabilir. Sonrasında varsayılan simgeyi değiştirmek için bu bölümde yer alan butona tıklayın.

Gözat butonuna tıklayarak burada yer alan simgelerden farklı bir simge seçebilirsiniz. Seçtiğiniz simge .ico formatında olmalıdır. Seçilen simgeyi onayladığınızda işlem tamamlanmış olacaktır. Artık o formattaki bütün dosyaların simgesini değiştirmiş oldunuz.

.ico uzantılı simgeler bulabileceğiniz bir çok kaynak bulunuyor. Benim tavsiye edebileceğim bir kaç kaynak aşağıda yer alıyor.

  • http://www.iconarchive.com
  • https://findicons.com/
  • https://www.iconfinder.com
  • https://www.deviantart.com/customization/icons/os/win/

Bu siteler gibi farklı bir çok kaynaktan ücretsiz olarak .ico formatında simgeler bulup indirebilirsiniz.

iconfinder.com sitesinden bulduğum .txt ikonunun .ico formatında olanını ücretsiz olarak indirdim.

Yeni simge sağdaki gibi olmuştur. Bütün dosyalar için simge değişikliğini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.  FileTypesMan programını aşağıdaki sayfadan indirebilirsiniz.

http://www.nirsoft.net/utils/file_types_manager.html

Yorumlar

  1. Pingback: Windows Sistem Simgeleri Nasıl Değiştirilir? | winipucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla