Windows E-kitap Okumak İçin 5 Program

Yazıma bir itirafla başlamak istiyorum. Uzun zamandır elime kitap almışlığım yok maalesef. Daha doğrusu kitaplarımı elime alıyorum bir kaç sayfa okuyorum fakat iş güç derken devamını getirme fırsatım olmuyor. Tabi ki bu geçerli bir mazeret değil. Kitap okumanın hayatımıza katkılarının farkındayız hepimiz. Bu nedenle diğer şeylere vakit ayırabildiğimiz gibi istediğimiz takdirde okumayı da bir alışkanlık haline getirebileceğimizi ve bunun yeni şeyler öğrenmemize büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.

E kitap okuma programı

Kitaplarla aramın iyi olmadığını söylemiştim. Aynı şey bilgisayar için geçerli değil. Bilgisayarımı açmadığım, bilgisayar başında saatler geçirmediğim gün yok denecek kadar az. Sizin için de durum böyleyse bilgisayarınıza e-kitap okumak için uygun programlardan birini seçip kurarak vaktinizi okuma eylemi sayesinde iyi bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

1-Icecream Ebook Reader

e kitap okuma programı icecream

Bilgisayarınızda e-kitap okumak için kullanabileceğiniz en iyi seçeneklerden biri Icecream Ebook Reader. Program sayesinde bilgisayarınızın ekranına bir e-kitap okuyucu gibi kullanabileceksiniz. Bütün Windows sürümleriyle uyumlu olan programı çalıştırabilmek için bilgisayarınızda 70-300MB boş alan ve 512MB RAM (Daha iyi performans için 1GB) olması yeterli olacaktır. Standart e-kitap formatı olan EPUB haricinde MOBI, FB2, PDF,CBR, CBZ uzantısına sahip dosyaları da programı kullanarak okuyabilirsiniz.

  • Tam ekran modu sayesinde daha rahat okuma imkanı
  • Önemli yerleri işaretleyerek, daha sonra kolaylıkla tekrar ulaşabilirsiniz.
  • Gece modu sayesinde daha az ışıkla karanlık mod okuma imkanına sahipsiniz.
  • Kitap moduyla gerçek bir kitaba en yakın görünüm.

2- Sumatra

SumatraPDF adından da anlaşılacağı üzere PDF okumak için geliştirilmiş açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir yazılım. Program diğer PDF okuyucuların aksine sade arayüzü ve çok hızlı çalışmasıyla dikkat çekiyor.  Taşınabilir bir sürümü de bulunan programı harici disklerinizde saklayarak ihtiyacınız olan her yerde, kurulum yapmanıza gerek kalmadan kullanabilirsiniz. PDF formatının yanında popüler e-kitap formatları ePub ve Mobi programla okuyabileceğiniz formatlar arasında yer almakta. Desteklenen diğer formatlar ise XPS,  CHM, DjVu, Comic Book (CBZ ve CBR)

3- Calibre

e kitap okuma programları calibre

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olan Calibre Windows için kullanabileceğiniz en iyi e-kitap okuyuculardan biridir. Calibre ile e-kitaplarınızı okuyabilir, kendi kütüphanenizi oluşturup düzenleyebilir, farklı e-kitap formatları arasında dönüşüm yapabilir, e-kitaplarınızın yazı tipleri üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Programın sunduğu dikkat çeken bir diğer özellik ise internetteki bir haber kaynağından (RSS) bütün kayıtları indirip bir e-kitap haline getirerek istediğiniz zaman, istediğiniz yerde kolaylıkla okuma imkanı sunması.

4- Cool Reader 

Cool Reader açık kaynak kodlu ve diğer platformların yanı sıra Windows yüklü bilgisayarınızda kullanabileceğiniz ücretsiz bir e-kitap okuma programı. Program sade ve kullanışlı arayüzü ve hızlı çalışmasıyla dikkat çekiyor. Desteklenen formatlar ise şunlardır : FB2, RTF, DOC,  HTML, TCR, EPUB, CHM,  MOBI, PDB.

5- Bookviser

e kitap okuma programı bookviser

Son olarak paylaşmak istediğim son e-kitap okuyucu ise Bookviser. Windows 8 işletim sistemi ve Windows Phone işletim sisteminde kullanılabilen ücretsiz bir e-kitap okuyucu. Programla popüler E-kitap formatlarındaki dosyaları açıp okuyabilir,  font değişiklikleri yapabilir, parlaklık ayarlaması yapabilirsiniz ve gece modunda okuyabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Emrah

    Bookviser e-kitap okuyucu’da edit özelliği var mı?

  2. Anonim

    Bunların hiçbiri işime yaramadı ama yine de emeğiniz için teşekkürler. Emeğinize Sağlık 🥰🥰💙💙

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla