Windows Not Defteri Alternatifleri

Windows ile birlikte gelen not defteri programı temel metin belgelerini açmak ve düzenlemek için kullanıyoruz. Not defteri yerine yine onun gibi sade ve daha gelişmiş programları koyabilirsiniz. Öncelikle not defteri için alternatif olabilecek programlara bir bakalım.

Notepad2

notepad2 not defteri alternatifi

notepad2 not defteri alternatifi

Bazı artı yönleri dışında adından da anlaşılacağı üzere not defteriyle oldukça benzer bir program. Notepad2 Scintilla adlı ücretsiz kod düzenleme bileşeni altyapısını kullanıyor. Editör html, php, asp, css, js, java, sql, javascript, perl, c/c++, c# gibi bir çok dildeki kodları tanıyor. Desteklenen çok sayıdaki farklı formattaki belgeyi sözdizimi vurgulama özelliği sayesinde renklendirebiliyor.

Ücretsiz olan program kurulum gerektirmiyor ve not defteri yerine kullanılabiliyor. Programı not defteri yerine kullanmanız için şu nedenleri sayabiliriz.

  • Satır numaralarını gösterme
  • Sürükle bırak desteğiyle metin düzenleme
  • Çoklu geri al/tekrarla seçeneği
  • Otomatik girinti
  • Dikdörtgen seçim
  • ASCII , UTF-8 ve UTF-16 desteği ve karakter dönüşümü

Programı indirmek için ziyaret edin : http://www.flos-freeware.ch/notepad2.html

TED Notepad

TED Notepad

TED Notepad

TED Notepad oldukça sade görünüme sahip bir not defteri alternatifi. satır numaralandırma özelliği, çoklu geri alma/yineleme, otomatik tamamlama, otomatik kaydetme, tam ekran gibi faydalı özellikleri bulunuyor. Kurulum gerektirmiyor anında kullanmaya başlayabilirsiniz.Program araç çubuğu ve benzeri ögeler içermiyor. Bu nedenle not defteri için oldukça iyi bir alternatif.

http://jsimlo.sk/notepad/download.php

ATPad

ATPad

ATPad

ATPad C ile hazırlanmış ve sekmeli bir arayüze sahip not defteri alternatifidir. Sekmeli arayüzü sayesinde birden fazla dosyayla çalışmanız daha kolaydır. Editördeki renklerii fontları istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Satır numaralandırma, yer imleri, kelime kaydırma, sınırsız bul/değiştir geri al/yinele gibi özellikleri bulunuyor.

http://atpad.sourceforge.net/index.php?page=3

Bunların dışında not defteri benzeri oldukça başarılı ve denemenizi tavsiye edeceğim programların sitelerinin bağlantıları aşağıdaki listede yer alıyor.

Windows not defterini Notepad2 ile değiştirme

Windows not defteri yerine başka bir program kullanabilirsiniz. Bunun için seçilen programın taşınabilir olması gerekiyor. Ben notepad2 için anlatıyorum siz Ted Notepad ya da benzeri program için aynı yolu izleyebilirsiniz. Seçtiğiniz programı not defteri yerine sistem klasörlerine kopyalamalısınız.

Windows not defterinin bulunduğu dizinler şunlardır.
1- C:\Windows
2- C:\Windows\system32
3- C:\Windows\sysWOW64 (işletim sisteminiz 64Bit ise)
Bu üç dizindeki notepad.exe dosyasını notepad2.exe ile değiştirmemiz gerekiyor. Ben anlatımı sadece C:\Windows için yapacağım diğerleri için aynı işlemi tekrarlayın.

Öncelikle C:\Windows\ dizinindeki notepad.exe dosyasını kopyalayıp aynı dizine yapıştırın. Bir aksilik olması ya da tekrar not defterine geri dönmeniz ihtimali için bu gerekiyor.

Sonra notepad.exe dosyasına sağ tıklayın. Menüden Özellikler‘i seçin. Güvenlik sekmesine geçin. Buradaki Gelişmiş butonuna tıklayın.

Açılan pencerede Sahibi bölümünde yer alan Değiştir’e tıklayın.

Kutuya administrator yazıp Tamam deyin. Açık olan pencerede de Tamam butonuna tıklayın.

notepad Özellikler – Güvenlik sekmesinde bu kez Düzenle butonuna tıklayın.

Grup ya da Kullanıcı adları bölümünden Administrators seçip aşağıdan bütün İzin ver kutularını işaretlerek Tamam butonuna tıklayın. Uyarıyı Evet diye cevaplayın.

Artık notepad.exe dosyasını değiştirebilirsiniz. İndirdiğiniz notepad2.exe dosyasının adını notepad.exe olarak değiştirin ve windows klasörüne kopyalayın. Bu işlemlerin aynısını system32 ve sysWOW64 için tekrarlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla