Winmerge Dosya, Klasör Karşılaştırma Birleştirme Programı

Winmerge Windows için geliştirilmiş, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir dosya birleştirme programı. Winmerge ile iki farklı dosya arasındaki farkları hızlıca bulabilir ve isterseniz bunları tek bir dosya haline getirebilirsiniz. Elinizde benzer içeriklere sahip iki farklı metin belgesi olduğunu düşünelim. Bu dosya illaki TXT, Word belgesi olmak zorunda değil .php, .asp vb bir programlama dosyası gibi farklı dosyalar da olabilir. Winmerge sayesinde bu benzer dosyaları yan yana pencerelerde açıp ikisi arasındaki farkları tespit edebilirsiniz. İkisi arasında aktarmalar yapıp sonuçta tek bir dosyada birleştirebilir ve diğer dosyaya ihtiyacınız kalmadığında silebilirsiniz.

Winmerge ile iki metin belgesini karşılaştırın farkları bulun

winmerge indir dosya birleştirme klasör birleştirme

Winmerge ile iki metin belgesini karşılaştırın farkları bulun

İki dosyayı karşılaştırmak için Dosya menüsünde yer alan seçeneğine tıklayın. Dosyalardan birini Sol diğerini Sağ bölüme Gözat butonunu tıklayarak seçin. Örnek olması açısından iki benzer ama farklılıkları olan metin belgesi oluşturdum ve karşılaştırma yaptım. Yukarıdaki resimde karşılaştırma sonucunu görebilirsiniz. Karşılaştırma sonucunda dosyalardaki farklı bölümler işaretlenmiş durumda. Diğer dosyada bulunmayan satırlar vurgulanarak, turuncu arkaplan rengiyle gösterilmekte.

Dosyalar arasındaki farklılıkları gidermek için Birleştir menüsünü kullanın. Bu menüde yer alan Sağa Kopyala / Sola Kopyala seçenekleriyle bir dosyadan diğerine aktarma yapıp tek bir dosyada birleştirebilirsiniz.

Winmerge programlama ile uğraşanların oldukça işine yarayacak bir program. Programlama dosyaları bir kere oluşturulduktan sonra farklı durumlar ve ihtiyaçlar için sürekli güncellenip eklemeler yapılan dosyalardır. Dosyanın en son hali ile daha önceki halini karşılaştırarak farklılıkları ve eklemeleri kolaylıkla görebilirsiniz. Ayrıca Winmerge farklı programlama dillerindeki kodları tanıyarak onları renklendirebilme özelliğini de sahip. Sözdizimi vurgusu yapabildiği dillerden bazıları şunlar : php, asp, html, css, xml, basic, c/c++, c#, java, ruby…

Winmerge ile Klasör Karşılaştırma

ücretsiz winmerge programı

Winmerge ile dosya karşılaştırmanın yanında klasörleri karşılaştırarak farklı dosyaları tespit edebilirsiniz. Bu klasörleri birleştirerek kalmasını istediğiniz dosyaları tek bir klasörde birleştirip diğerini silebilirsiniz. Böylece bilgisayarınızdaki benzer klasörleri tek bir klasörde toplayıp boş alan kazanabilir ve karışıklığın önüne geçebilirsiniz.

Winmerge indirhttp://winmerge.org/downloads/?lang=tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla