Zihin Haritaları Oluşturma Programı XMind

Zihin haritası için bilgilerin düz yazı ya da liste yerine birbiri ile bağlantılı olarak sunulduğu çizgiler, şekiller, renkler kullanılan bir not tutma sistemi diyebiliriz. Zihin haritaları sayesinde bilgileri daha akılda kalıcı bir hale getirebilirsiniz. Zihin haritası oluşturma işlemini ders çalışırken, sunum yaparken vs kendiniz için kullanabileceğiniz gibi başkalarını bilgileri daha akılda kalıcı şekilde aktarmak için de kullanabilirsiniz.

Zihin haritasını boş bir kağıt ve kalem kullanarak istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz. Bunun haricinde daha hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmak için programlardan yararlanabilirsiniz. Bilgisayarınızda ya da telefon ve tabletinizde zihin haritası oluşturmak için XMind adlı ücretsiz programı kullanabilirsiniz. Program Windows, Linux ve macOS ile çalışabiliyor. Bunun dışında Android, iPhone, ipad ile uyumlu uygulama şeklinde sunulmakta.

Bilgisayarınızda kullanacaksanız aşağıdaki bağlantıdan

https://www.xmind.net/download/

Telefonunuzda veya tabletinizde kullanacaksanız aşağıdaki bağlantıdan indirin

https://www.xmind.net/download/mobile

Program ilk açılışında aralarından seçim yapabileceğiniz örnek haritalar sunuyor. Bunlardan birini seçip zihin haritanızı istediğiniz şekilde oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Yeni bir başlık oluşturmak için Topic yeni bir alt başlık oluşturmak için Subtopic butonunu kullanabilirsiniz. Açıklamalar notlar eklemek için menüdeki ilgili seçenekleri kullanabilirsiniz. Sağ üstte yer alan icon seçeneği sayesinde haritalarınıza şekiller ekleyebilirsiniz. Format seçeneğinden ise şekilleri ve yazıları düzenleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla