2.4GHz ve 5GHz Farkı Nedir?

Eski modeminizi değiştirdiğinizde veya yeni bir modem almak istediğiniz zaman karşınıza 2.4 GHz ve 5 Ghz‘i kast eden çift bant gibi terimlerle karşılaşmanız olası bir durumdur. Bir çok kişi bu ikisinin farkını merak etmektedir. Çok uzatmadan 2.4 ghz 5 ghz farkı nelermiş görelim.

2.4GHz ve 5GHz Farkı Neler?

Bu iki rakamda Wi-Fi ağınızın kullanacağı “bant” sayısını ifade etmektedir. İkisi arasında en büyük farkın hız olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Normal koşullarda  2.4 GHz Wi-Fi, 50 Mbps veya 600 Mbps hızı desteklemektedir. 5 GHz Wi-Fi ise 1300 Mbp hızı desteklemektedir. Lakin burada bazı uyarılar mevcuttur. Görebileceğiniz en yüksek hız modeminizin hangi kablosuz standartını desteklediği oldukça önemlidir. Bu standartlar 802.11b, 802.11g, 802.11n veya 802.11ac şeklindedir.

2.4GHz Nedir?

2.4 GHz‘nin oldukça yoğun bir bant olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü genelde Wi-Fi’dan fazlası bu bantı tercih edip kullanmaktadır. Yani bir çok cihaz bu bantı tercih etmektedir. 2.4 GHz  uzun dalgalar, daha uzun aralıklar ve duvarlar ve katı nesneler yoluyla iletim için daha uygundur. Yani şöyle ifade edelim 2.4 GHZ  ile internetiniz daha yavaş olur lakin çekim gücü daha iyi olur. Modeme uzak bir konumda takılıyorsanız veya yönlendiricinizin önünde çeşitli engeller var ise bu standarttı seçmeniz sizin için daha uygun olacaktır.

2.4GHz ve 5GHz Farkı

2.4GHz ve 5GHz Farkı

5 GHz Nedir?

2.4 ghz 5 ghz farkı 5 GHz bant çok daha az yoğundur. Bu standartta daha kararlı bir bağlantı elde edersiniz. Ayrıca bu standart sayesinde daha yüksek hızla internette gezinebilir veya oyun oynayabilirsiniz. Lakin bu standarttın bir kaç kötü özelliği de bulunmaktadır. Dalga boyu kısadır ve önündeki nesneleri geçmesi daha zordur. Eğer ki odanız uzaktaysa ve yönlendiricinizin önünde çok engel varsa bu standarttı seçmeniz sıkıntı yaratabilir. Bu standarttı modeme yakın bir konumda kullanırsanız daha yüksek hızlara erişir ve daha kararlı bir bağlantı elde etmeniz mümkün olur.

2.4 GHz Mi, Yoksa 5 GHz Mi Seçmeliyim?

2.4 ghz 5 ghz farkı nelermiş bundan bahsettiğimize göre, şimdi en çok merak edilen ikinci soruya cevap vermeye çalışacağız. Bağlantım sürekli kesiliyor, çok video izliyor ve sürekli oyun oynuyorsanız , modeme yakın bir konumdaysanız bana hızlı internet lazım diyorsanız 5 GHz’e geçmeniz sizin için oldukça iyi olacaktır. Ama bunlara gerek yok diyorsanız 2.4 GHz standartını da kullanabilirsiniz. Bu standartta da çok yüksek hızlara erişmeniz mümkündür. 2,4 Ghz bantlı cihazlarla dolu kalabalık bir apartman da yaşıyorsanız  5 GHz bandına geçmeniz çok daha iyi olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla