Alt Tire (_) ve Tire (-) İşareti Nasıl Yapılır

Bilgisayar kullanırken çeşitli sembolleri yapmamız gereken zamanlar olmaktadır. Bu sembollerden biri de Alt tire _ ve tire – (eksi) işaretidir. Bu işaretleri yapmak aslında oldukça kolaydır. Klavyenizi kullanarak alt tire ve tire işaretini kolaylıkla yapabilirsiniz. Kullandığınız işletim sisteminin ne olduğu farketmez isterseniz Windows, Mac veya Linux kullanın. Bilgisayarda alt tire ve tire işareti yapmanın yöntemi oldukça kolaydır. Bu yöntemi henüz bilmiyorsanız merak etmeyin yazımız sayesinde bu işaretleri yapmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Öncelikle tire işaretinin nasıl yapılacağına değinelim. Tire işaretini yapmak için klavyenizde kullanabileceğiniz iki adet tuş bulunuyor. Bunlardan biri üst sayısal tuş takımında bulunan tuş. Bu tuş backspace tuşunun hemen solunda yer almaktadır. Diğeri ise klavyenizin sağ kısmında sayısal tuş takımında bulunan tuş.  Tire işaretini yapmak için bu iki tuşu kullanabilirsiniz.

Bilgisayarda Alt Tire Nasıl Yapılır

bilgisayarda alt tire yapma

bilgisayarda alt tire yapma

Alt tire işaretini yapmak istediğinizde ise klavyenin üst kısmında bulunan tire işareti tuşuna Shift ile birlikte basmanız gerekiyor. Yukarıdaki resimde gördüğünüz iki tuşa bastığınızda alt tire işaretini kolaylıkla yapmış olacaksınız.

Alt tire işaretini bilgisayarda yapmak oldukça kolay ama siz kopyalayarak kullanmak istiyorsanız benim yapmış olduğum işareti kullanabilirsiniz. Alt tire kopyala _ bu işareti kopyalayarak istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Telefonda Alt Tire Nasıl Yapılır

Bilgisayarda alt tire yapmanın ne kadar kolay olduğunu gördük. Telefonda alt tire yapma işlemi de bilgisayarda olduğu gibi kolaydır.

telefonda alt tire yapma

telefonda alt tire yapma

Öncelikle klavyenizin sol altında yer alan tuşa basarak sayısal ve karakter tuş takımına ulaşın.

telefonda alt tire yapma

telefonda alt tire yapma

Burada resimde gördüğünüz gibi Alt tire işaretinin de olduğu ekranla karşılaşacaksınız. Telefonda alt tire yapmak için tek yapmanız gereken alt tire tuşuna basmak.

Bu yazıda bilgisayar ve telefonda tire ve alt tire (çizgi) işareti yapma konusuna değindik. Bu işaretleri oldukça pratik bir şekilde yapabileceğimizi görmüş olduk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla