Android Ekran Görüntüsünü Video Olarak Kaydetme

Android ekranda olanları video olarak kaydetmenizi sağlayan yerleşik bir ekran kaydedici uygulamaya sahiptir. Uzun zamandır android cihazınızda ekran kaydı yapmak için ekstra bir uygulama kullanmanız gerekiyordu. Artık Android 11 ile beraber bu durum ortadan kalktı. Programsız, uygulamasız bir şekilde ekran görüntüsünü kaydetme imkanına sahipsiniz. Ben Xiaomi cihazda ekran videosu kaydetmeyi göstereceğim siz Samsung, Oppo veya başka bir telefon ya da tabletle aynı şekilde ekran videosunu kaydedebilirsiniz.

Telefon ekranını kaydetmek için cihazınızın üst kısmından iki defa aşağı doğru kaydırın. Burada Ekran kaydedici uygulamasını göreceksiniz. Listede göremiyorsanız kaydırın ve listenin devamına bakın. Eğer yine Ekran kaydedici uygulamasını bulamıyorsanız Telefonunuzun markasına göre düğmeleri düzenleme butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu buton kalem şeklinde ya da üç nokta şeklinde vs olabilir.

Ekran kaydedici uygulamasının simgesine basılı tuttuğunuzda ayarlar bölümüne ulaşabilirsiniz. Buradan ses kaynağını belirleyebilirsiniz. Bunun Sessiz, Mikrofon ya da Sistem sesleri tercihlerinden birini seçerek yapabilirsiniz.

Ekranı en sona kilitle seçeneği aktif olduğunda ekranı kilitlediğiniz anda video çekim işlemi biter ve video kaydedilir. Yine buradan Dokunma hareketlerini göster ve Tuş dokunuşlarını göster seçeneklerini aktif hale getirmeniz mümkündür. Bu seçenekler sayesinde telefon ekranına yaptığınız dokunuşlar görselleştirilir.

Ekran kaydedici uygulamasının ayarlarını yaptıysanız telefonunuzun üst kısmından iki kere aşağı doğru kaydırın ve Ekran kaydedici simgesine dokunun. Telefonunuzun ekranına kırmızı nokta şeklinde video kaydetme aracının eklendiğini göreceksiniz. Bu butona tıklayarak ekran kaydını başlatabilirsiniz. Kayıt işlemini bitirmek istediğinizde telefonunuzun ekranını kilitleyin ya da bu butona tekrardan dokunun. Ekran videosunu galeride Videolar başlığı altında kaydedilmiş olarak bulabilirsiniz. Android 11 ve üstü işletim sistemine sahip telefonunuzda ekran görüntüsünü harici bir uygulama kullanmadan bu şekilde kolayca kaydedebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla