Android QR Kodu Okuyucu İle Tarama

QR kodu veya diğer adıyla karekod dijital cihazlarla okunabilen kare şeklinde beyaz arkaplan üzerine siyah motiflerden oluşan bir barkod türüdür. QR kod ilk olarak otomotiv sanayisinde kullanılmak amacıyla Japonya’da geliştirilmiştir. QR kodu Japonya ve Güney Kore’de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde akıllı telefonlar sayesinde dünyanın dört bir yanında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Oluşturulan QR kod tarama sonrasında kullanıcıyı bir internet adresine, telefon numarasına, e-posta adresine, iletişim bilgisine, sms, mms’ye, coğrafi konum bilgisine yönlendirebilir. Çok sayıda QR kod okuma uygulaması ve QR kod oluşturma uygulaması bulunmaktadır. Biz bu yazıda Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefonda QR kod okuyucu kullanarak QR kod okuma tarama işleminin nasıl yapılacağına değindik. Bu yazı sayesinde karşınıza çıkan bir karekodu kolayca tarayıp içeriğine erişebileceksiniz.

Android İle QR kodu Okuma Nasıl Yapılır

Android 7 ve 8 sürümleri ve sonraki sürümler dahili olarak bir QR kod okuma uygulaması ile birlikte gelir. Eğer güncel bir Android sürümüne sahipseniz ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan QR kod okuma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamasız QR kod okuma işlemini şu şekilde yapabilirsiniz.

Bunun için telefonunuzun üst kısmından aşağıya doğru kaydırarak Android üst menüsünü açın. Bu menüden farklı işlemler yapabileceğimizi hepimiz biliyoruz. Bu menü sayesinde Wireless, Bluetooth, Konum, Mobil veri, Fener gibi bir çok seçeneğe ulaşmanız mümkün. Bunun yanında yine bu menüde QR kodunu tara şeklinde bir seçenek de yer almaktadır. Bu seçeneği kullanarak QR kodu tarama okuma işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Menüden QR kodunu tara seçeneğine tıklayın. Sonrasında telefonunuzun kamerasını okutmak istediğiniz QR koduna doğru tutun. Hepsi bu kadar kodunuzun içeriğine bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Android Uygulama ile QR kodu tarama

Android dahili QR kodu tarama seçeneği bazen istediğimiz sonucu vermeyebiliyor. QR kodu okuma işlemini gerçekleştiremediğim zamanlar oldu. Eğer siz de böyle bir durumla karşılaştıysanız ya da daha eski bir android sürümü kullanıyorsanız ve QR kodu okuma seçeneği ilgili menüde yer almıyorsa endişelenmeyin. Çok sayıda QR karekod okuma uygulaması bulunuyor bunlardan birini seçerek yola devam edebilirsiniz.

QR Kod Okuyucu Android Uygulaması

Yukarıdaki bağlantıda Android için geliştirilmiş bir QR Kod Okuyucu uygulaması yer almaktadır. Bu uygulamayı telefonunuza kurun ve QR Kod okuma işlemini kolayca gerçekleştirin.

Yaklaşık 10mb olan uygulamayı telefonunuza yüklemek için Yükle seçeneğine tıklayın.

Uygulamayı çalıştırın ve ve karenin içine okutmak istediğiniz QR kodunu yerleştirin. Anında okuma gerçekleştirilecek ve sonuca ulaşabileceksiniz. Uygulamayı kullanmak son derece kolay.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla