Android Zararlı Siteleri Engelleme Yöntemleri

İnternette bir çok yararlı içeriğe kolayca ulaşabiliyoruz. Yazılımlara, oyunlara, filmlere, farklı konularda makalelere bir tıkla ulaşabiliyoruz. Bunların dışında internette yetişkinlere yönelik vs. bir çok zararlı içerikler istenmeyen türde siteler de yer alıyor. Bu tip siteler ve içerikler özellikle çocuklar ve gençler için oldukça zararlı olabilirler.

Artık her yaş grubu telefon ve internete kolayca ulaşabildiği için çocukların internette güvenle gezinebilmesini ve zararlı içeriklerden korunabilmesini sağlamak için ebeveynlerine görev düşmektedir. Bir bilgisayarda bu tür siteleri engellemek kolaydır. Söz konusu olan android olduğunda ise bu yazıdaki yöntemlerle istenmeyen siteleri engelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Google Play Ebeveyn Denetimleri

Google kendi uygulama mağazası olan Google Play Store’da ebeveyn denetimi seçeneği bulunduruyor. Öncelikle zararlı ve istenmeyen uygulamalardan korunabilmek için bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Bunun için menüden Ayarlar > Ebeveyn denetimleri seçeneğine tıklayın. Sonrasında Ebeveyn denetimleri kapalı seçeneğini açık hale getirin.

Sonrasında sizden bir pin oluşturmanız istenecek unutmayacağınız bir şifre oluşturun.

Son olarak engelleme derecenizi belirleyin. En baştaki seçenek en çok kısıtlamaya sahip olan seçenektir. Bütün zararlı olabilecek içeriklerden uzak kalmak için ilk seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Opendns kullanın

Opendns hem tarama hızını artırır hem de yetişkinlere yönelik pornografik içeriği engeller. Yalnızca bunları değil aynı zamanda yasadışı siteleri, video paylaşım sitelerini ve zaman kaybına neden olabilecek benzeri siteleri de engeller.

Öncelikle Google Play Store’da aşağıdaki bağlantıda yer alan dns değiştirici uygulamasını indirin.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.burakgon.dnschanger&hl=tr&gl=US

Dns sağlayıcıları bölümünden Open DNS seçeneğini seçtikten sonra Başlat butonuna tıklayın.

Blocksite uygulaması

Aşağıdaki adresten kurabileceğiniz uygulama yetişkinlere yönelik içerikleri engellemek için bir dns sunucusu prensibiyle çalışır. Uygulamanın kullanımı oldukça kolaydır.

https://play.google.com/store/apps/details?id=co.blocksite&hl=en

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla