Bad Sector Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarlarımızda kullandığımız ve verilerimizi tuttuğumuz hard diskler sektör adı verilen yapılardan oluşmaktadır. Bu yazımızda bad sector nedir? Bad Sector nasıl tespit edilir?  sorularına yanıt vereceğiz. Bunun yanı sıra bad sector tarama işleminden bahsedeceğiz.

Bad Sector Nedir?

Bir çoğumuzun bildiği üzere hard diskler (HDD) bilgisayarımızdaki verileri tutmamızı, onları saklamamızı sağlayan birimdir. Yani bilgisayarımızın içerisinde yer alan program dosyaları, programlar, müzikler ve benzeri bir çok şey burada saklanmaktadır. Verilerimizi saklamamıza olanak sağlayan hard diskler sektör adını verdiğimiz birimlerden meydana gelmektedir. Bilgisayarınızda yer alan veriler bu sektörlere yazılır ve okunur. Bu sektörlerde çeşitli nedenlerden dolayı zarar gelmesi verilerinizin okunmamasına yol açar. Bu duruma da “Bad Sector” ismi verilir. Bad sector fiziksel ve yazılımsal olarak iki başlık altında incelenir.

Fiziksel bad sector kalıcıdır ve düzeltilmesi mümkün değildir. Lakin yazılımsal sector böyle değildir. Çeşitli programlar ve yazılımlardan faydalanılarak kısa süreliğine çözülebilir. Lakin zaman geçtikçe bu bad sectorler çoğabilir ve hard diskinizi kullanılamaz hale getirebilir. Tüm verileriniz de yok olabilir.

Bad Sector Neden Oluşur?

Bad sector nedir sorusuna yanıt verdiğimize göre bu sorunun neden oluştuğuna geçelim. Bu sorunun oluşma nedenleri çeşitlidir. Genel olarak bad sector oluşmasına sebep olan nedenler şu şekildedir;

  • Zamanla yıpranma veya aşırı ve çok uzun kullanımlar
  • Hard disk sıcaklığının yüksek seviyelerde olması (55 oC üstü sıcaklık tehlikelidir)
  • Çalışma sırasında darbe alması, hareket ettirilmesi, sarsıntı geçirmesi, düşürülmesi
  • Nemli ortamda bulunması
  • Disk yüzeyindeki korozyonlar
  • Disk üretim aşamasında meydana gelen bozulmalar

Gördüğünüz üzere çok nedenden dolayı kaynaklanabilir. Hiç bir şekilde herhangi zarar görmeyen yeni olan hard disk bile zamanla yıpranır ve bu soruna yol açabilir. Bazı durumlarda üretim sırasında bu sorun meydana gelebilir.

Bad Sector Tarama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hard diskinde böyle bir problemin olup olmadığını kontrol etmek isteyen kişiler, bazı yardımcı program sayesinde bunu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. HD tune isimli program sayesinde kolay bir şekilde bad sector tarama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Programı vermiş olduğumuz linkten indirip, bilgisayarınıza kurun. Kurduktan sonra açın. Tarama işlemi gerçekleştirin. Tarama işlemi biraz uzun sürebilir.Hard diskinizi tarayacak ve eğer ki bad sector var ise kırmızı alanlar yanacaktır aşağıdaki gibi.

HD Tune Bad Sector Tarama

HD Tune Bad Sector Tarama

Bunun yanı sıra HDDScan, Hard Disk Sentinel gibi programları da kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Bad Sector Onarma

Yazılımsal bad sectorler geçici süreliğine onarılabilmektedir. Lakin onarılması demek sorunun tamamen ortadan kaldığı manasına gelmiyor. Onarmanın birbirinden farklı yolları mevcuttur. Bunları araştırarak, izleyerek yapmanız sizler için daha iyi olacaktır. Lakin onarmayı denerken hard diskinize daha çok zarar verebilir ve verilerinizin kaybolmasına neden olabilirsiniz. Sorularınız var ise yorum kısmından bunları bizlere iletebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla