Usb Yazma Koruması Kaldırma Programları

Özellikle de iş yerlerinde, devlet kurumlarında güvenlik konularından dolayı USB portları yazılımsal veya donanımsal bir kaç yöntem ile devre dışı bırakılabilmekte. Sizde bilgisayarınızdan bir şeylerin kopyalanmasının önüne geçmesini istiyorsanız ve USB ile yapılan çeşitli saldırılardan korunmak istiyorsanız USB portunu devre dışı bırakacak yazılımlardan faydalanabilirsiniz. Bu tarz yazılımlar kayıt anahtarında değişiklik yaparak USB portu korumaya çalışırlar. Lakin yine bu işi yapan yazılımlarla yine bu koruma kaldırılabilmektedir. Bazen USB’ye bir şeyler atacağımız zaman da bu hata ile karşılaşabiliriz. Sizler için bu yazımızda USB yazma koruması kaldırma programlarını bir araya getirdik.

Usb Yazma Koruması Kaldırma Programları

USB yazma koruması

USB yazma koruması

1-) Disable USB Storage Device

Kullanım açısından en kolay programlardan bir tanesi diyebiliriz. Programı açtıktan sonra arayüzde yer alan seçeneğe tik attığımız zaman USB koruması devreye girmektedir. Bu yazılımın tek kötü tarafı, korumaya devam edebilmesi için arka planda çalışması gerekmektedir. Yani bilgisayarınızı açıp, kapattıktan sonra USB koruması sona erecektir. Ayrıca bu konuda seçeneklere sahip olmaması da programın kötü taraflarından birisi. Programın kullanımı oldukça basit lakin işlev bakımından biraz zayıf olduğunu söyleyebiliriz.

2-) USB Safe Guard

Bu yazılımda kullanım açısından oldukça basittir diyebiliriz. Bu programı kullanabilmek için USB belleğe kopyalamanız gerekmektedir. Uygulamanın çalışması için gerekli olan NTFS dosya sistemi gerekli olması nedeniyle kurulumda yer alan “Don’t Format” seçeneğine tik atmayınız. Kurulum tamamladıktan sonra USB belleğin içerisinde yer alan USBSafeguard.exe uygulamasını çalıştırması gerekiyor. Lakin bu programın usb yazma korumasını kaldırmak oldukça basittir.

3-) USB Disk Manager

Bilgisayarı kullanan herkeste mutlaka USB bellek mevcuttur. Bilgisayar virüslerin yayılma yollarından en çok bulaşma yollarından birisi de USB belleklerdir. Bu bellekler kullanılarak birbirinden farklı saldırılar yapılabilmekte. Bu programı indirip ve gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra USB bellek bilgisayarınıza takılır takılmaz bir koruma sağlar. Lakin bazı durumlarda USB belleğinizde bulunan bir şeyin silinmesinin önüne geçmek isterseniz. Bunun için yazma koruması koyulur. Bu program ile hem USB belleğiniz için yazma koruması koyabilir veya kaldırabilirsiniz.

4- USB Write Protect

Usb yazma koruması kaldırma programlarından birisi de USB Write Protect’tir. Bu program sayesinde USB belleğinize yetkisiz kişilerin erişmesini engelleyebilirsiniz. Hatta USB belleğinizde ki dosyaların değiştirilmesinin ve silinmesinin önüne geçebilirsiniz. Programın kullanımının da oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu program ile yazma koruması koyabildiğiniz gibi bu korumayı da kaldırabilirsiniz. Programın diğerlerine göre daha çeşitli ve daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Program dışında bazı USB belleklerin kendisinde yazma koruması için ufak bir buton yer alır, bunu yukarı kaldırınca USB belleğinizde bir işlem gerçekleştirebilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazı umarız faydalı olmuştur. Bu konu hakkında sorularınız var ise yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla