Bilgisayar Ekranı Ters Döndü & Yan Ekran Nasıl Düzelir?

Bilgisayar ekranı yan döndü sorunu bir çok kişinin karşılaştığı sorunlardan bir tanesidir. Durum böyle olunca bir çok kişi bu sorunun nasıl çözüleceğini  de merak etmekte. Ekran yan döndü ise yapacağınız bir kaç tuş kombinasyonları ile bunu düzeltebilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu makale de, bu sorunun nasıl çözüleceğini cevaplayıp ve çeşitli yöntemlerden bahsedeceğiz.

Bilgisayar ekranı ters döndü ise hiç panik yapmayın. Korkulacak bir durumun olmadığını söyleyelim. Yapacağınız tuş kombinasyonu ile bu sorunu kısa süre içerisinde çözebilirsiniz. Tuş kombinasyonlarının yanı sıra bu sorunun birbirinden farklı çözümleri de bulunmaktadır. Çok uzatmadan yöntemlerimize geçelim.

Ekran Yan Döndü Nasıl Düzelir?

Eğer ki bu sorundan müzdarip iseniz ve Windows işletim sistemini kullanıyorsanız, aşağıda size vermiş olduğumuz adımları sırasıyla deneyiniz.

Laptop ve Dizüstü Ekran Ters Döndü:

  • Eğer ki Windows işletim sistemi kullanıyorsanız ve ekranınız yan döndü ise klavyenizden CTRL+ALT yön tuşlarına basın. Sağa bastığınız zaman sağa, sola bastığınız zaman sola, yukarı bastığınızda düz yani normal haline ve aşağı (↓) bastığınızda ise ekran ters dönecektir.

2. Yöntem

  • İlk önce bilgisayarımızın masaüstüne geliyoruz ve sağ tıklıyoruz. Gelen seçenekler arasında görüntü ayarlarına tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir ayar ekranı ile karşılaşacağız.

Bilgisayar ekranı yan döndü

  • Yukarıda gelen ayarlar sekmesinde yer alan ayarlar yönünü buluyoruz. Yan kısımda yer alan seçenekleri değiştirerek bilgisayarımızın ekranını düzeltebiliriz. Burada bir çok seçenek yer almaktadır. Bunları denemek isterseniz tek tek deneyebilirsiniz.

3. Yöntem

Bilgisayarımızda otomatik döndürme özelliği yer almaktadır. Bu özellik aktif olduğu zaman bilgisayarınız kendiliğinden ters veya yan dönebilir. Eğer ki siz ekranı düzelttiğiniz zaman kısa bir süre sonra tekrardan eski haline dönüyorsa bu özelliği kontrol etmekte fayda var.

Bilgisayar ekranı yan döndü

  • Kırmızı ile belirtmiş olduğumuz saatin yanında yer alan simgeye tıklayalım. Bu simgeye tıkladıktan gelen pencereden döndürme kilidini aktif duruma getirelim. Bu kilit sayesinde bilgisayarınızı döndürmeye çalıştığınız zaman bu kilit engel olacaktır. Bu kilit aktif olmadığı zaman kendi kendine bilgisayarınızın ekranı dönebilir.

Bunun haricinde bilgisayarınız nvıdıa, AMD ekran kartına sahip ise bu ekran kartlarına özel olarak yapılan yazılımlar vardır. Bu yazılımları biraz kurcalayarak da bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bilgisayar ekranı yan döndü sorunun çözümleri yukarıdaki gibidir. Tüm bu ayarlara rağmen ekranınızda düzelme gerçekleşmiyor ise bilgisayarınıza format atmanızı öneririz. Buna rağmen düzelme olmadıysa son çare teknik servis gözüküyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla