Bilgisayarı Belirlenen Zamanda Kapatma Programları

Gün içinde bilgisayarımı pek kapatmıyorum, başında olmasam, başka işlerle uğraşıyor olsam, hatta evden dışarı çıksam dahi bilgisayar çalışır vaziyette beni bekliyor. Bilgisayarın çalışmasının elektrik faturasını bir miktar artırması dışında pek bir zararı yok fakat yine de benim tavsiyem başka işlerle uğraştığınız zamanlarda bilgisayarınızı kapatmanız yönün olacaktır. Bilgisayarınızın tekrar açılması 1dk’dan fazla zaman almayacaktır.

Bilgisayarınızı kapatmayı unutuyor olabilirsiniz ya da internetten büyük boyutlu dosya indirme gibi işlemler devam ediyor ve sizin bilgisayar başında beklemek istemediğinizi düşünelim. Bu gibi durumlarda bilgisayarınızı belirlediğiniz zamanda otomatik olarak kapatabilecek programlardan yararlanabilirsiniz.

Bilgisayarım Belirlenen Saatte Zamanlayıcı ile Otomatik Kapansın

İlk programımız Switch Off hem kurulabilen hem de taşınabilir sürümleri bulunan ücretsiz bir bilgisayar kapatma programıdır. Programı çalıştırdığınızda system tray’de güç düğmesi şeklindeki ikonunu göreceksiniz. Bu ikona tıkladığınızda programın küçük penceresi açılacaktır.

Select schedule bölümünden bilgisayarınızın hangi olay neticesinde kapatılacağını belirleyin. Once ile bilgisayarınızın belirli bir saatte kapanmasını Countdown ile geri sayım şeklinde belirlediğiniz süre geçtikten sonra kapanmasını sağlayabilirsiniz. Diğer seçenekler ise bilgisayar aktivitesi olmadığı durumda veya kullanıcı hareketi bulunmadığı durumda belirlediğiniz işlemin gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Hep bilgisayarın kapanması üzerine konuşuyoruz fakat Select action bölümünden bilgisayarın kapanması dışında yeniden başlatılması, oturumun kapanması, uyku moduna geçme, kilitlenmesi gibi farklı seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Çalışan program varsa onların kapatma işlemine engel olmaması için Force application to close seçeneğini işaretli olmasına dikkat edin ve son olarak Enable Task butonuna tıklayın. Bilgisayarınız belirlediğiniz zaman geldiğinde kendiliğinden kapanacaktır.

İlk programı gayet başarılı bulmama rağmen alternatif olması açısından yazımda bir başka programa daha yer vermek istiyorum. Ninja Shutdown kurulum gerektirmeyen şekilde ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Programı çalıştırdıktan sonra gerekli verileri girmeniz gereken 4 tane açılır kutu göreceksiniz. Bilgisayarın kapatılacağı sırasıyla saat, dakika, saniye seçiminden sonra A.M (öğleden önce 24 ile 12 arası) P.M (öğleden sonra 12 ile 24 arası) ayarlamasını yapın. Programın gerekli şekilde çalışabilmesi için eksiksiz olarak bütün seçimleri yapmalısınız. Radyo butonlardan istediğiniz seçimi yapın. Shutdown ile bilgisayar kapatılır, Restart ile yeniden başlatılır, Log off seçeneğini ise oturumu kapatmak için kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla