DM Nedir?

Sosyal medya platformlarında sıkça karşılaştığımız bir kısaltma olan DM‘nin anlamı nedir? Ben bir süredir Facebook, Twitter ve Instagram kullanmıyorum. Sosyal medyadan uzak bir şekilde hayatıma devam ediyorum. Elbette hesabım olmasa bile bu sitelere benim de yolum düşüyor ve bu platformlarda sıkça karşılaştığım ifadelerden biri DM gönderin, Dm atın gibi ifadeler.

DM ingilizce Direct Message ( Direkt Mesaj ) sözcüklerinin kısaltmasıdır. Sosyal medya platformlarında bir kullanıcıya özel mesaj göndermek DM atmak olarak tanımlanır. Kabul görmüş bir alışkanlık olduğu için bir çok kişi Mesaj, Özel mesaj gönderme yerine DM kısaltmasını kullanmayı tercih etmektedir.

Yazı İçeriği

Instagram

instagram dm ne demek

Instagram kullanıyorsanız ve birine dm göndermek istiyorsanız öncelikle o kişinin profilini açın. Sağ üst köşede yer alan üç noktalı ikona tıklayın ardından mesaj gönder seçeneğine tıklayın. Mesajını yazarak Gönder butonuna tıklayın. Instagramda sizi takip etmeyen kişilere de dm gönderebiliyorsunuz.

Twitter

Instagram’ın aksine Twitter‘da bir kullanıcıya DM gönderebilmeniz için sizi takip ediyor olması gerekiyor. Eğer kişi Twitter ayarlarından Herhangi birinden Direkt Mesaj al seçeneğini aktifleştirmiş ise bütün Twitter kullanıcıları kendisine mesaj gönderebilir.

Mesaj göndermek istediğiniz kişinin profil sayfasındaki mektup şeklindeki butona tıklayarak iletinizi gönderebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla