Gimp ile Youtube Kanalı İçin Banner Oluşturma

Eğer bir youtube kanalınız bulunuyorsa daha profesyonel bir görünüm için ziyaretçilerinizi etkileyecek bir banner oluşturmalısınız. Youtube sayfanız için banner oluşturmakta kullanabileceğiniz farklı program ve servisler bulunuyor.

Ben bu yazımda Gimp ile nasıl kolay ve hızlıca banner oluşturabileceğinizi anlatıyorum. Bu nedenle öncelikle bilgisayarınıza ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım olan Gimp programını kurmanızı istiyorum. Gimp Windows haricinde Linux ve Mac OS X işletim sistemlerinde de çalışabiliyor. Programı indirmek için şu bağlantıyı ziyaret edin.

https://www.gimp.org/downloads/

Gimp ile Youtube Kanal Resmi Oluşturma

Youtube kanalınız için banner oluşturmanın en önemli noktalarından biri TV, Bilgisayar, Telefon ve Tablet ile uyumlu şekilde bir grafik hazırlamaktır. Ben sizin için bir template oluşturdum. Bu hazır template ile işiniz çok daha kolaylaşacaktır.

Öncelikle şu adreste yer alan template dosyasını bilgisayarınıza indirin.

https://drive.google.com/file/d/16qCIZE5xb2UJ73AhLialn0gc3kMvK76o/view?usp=sharing

Arşivden çıkartarak içindeki youtube-banner.xcf dosyasını Gimp ile açın. Youtube banner için 2560 x 1440 boyutlarında bir resim dosyası oluşturmanız gerektiğini unutmayın.

İndirdiğiniz ve Gimp ile açtığınız dosyanın arkaplanını renkleri yazıları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. İnternette 2560 x 1440 arka plan şeklinde bir arama yaparak kullanabileceğiniz arkaplan resimlerini indirebilirsiniz.

Gimp arayüzünün sağ alt kısmında oluşturulmuş olan katmanları görüyorsunuz bunlardan düzenlemek istediğinizi seçin. İşlemleri hep öncelikle buradan düzenlemek istediğimiz katmanı seçerek yapacağız. Benim eklemiş olduğumdan farklı bir arkaplan belirlemek isterseniz High_resolution seçip klavyenizden Delete tuşuna basın. Sonrasında indirdiğiniz arkaplan dosyasını Sürükleyip bırakarak yeni arkaplanı belirleyin.

Hemen üstünde yer alan katman mobil cihazlar dahil bütün cihazlarda gösterilecek olan bölümdür. Katmanı seçtikten sonra kovadan dolum aracıyla rengini değiştirebilirsiniz.

Son olarak yazıyı kanal adınızı sloganınızı vs. içerecek şekilde düzenledikten sonra Dosya menüsünden farklı kaydet diyerek .png formatında kaydedin.

Youtube Kanal resmini değiştirme

Öncelikle youtube hesabınıza giriş yapın. Kanalınızı açtıktan sonra üst kısımda yer alan Kanalı Özelleştir butonuna tıklayın.

Sonrasında Markalama başlığı altında yer alan Banner resmi bölümündeki Yükle butonuna tıklayarak oluşturduğunuz resmi yükleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla