Mbps Mbit Nedir? İnternet Hızınızı Öğrenin

Artık ülkemizde oldukça yüksek hızlarda internet kullanabiliyoruz. Bir internet paketi satın almak istediğimizde ilk baktığımız şey bize sunulan hız oluyor. Acaba aldığımız pakette bize sunulacağı söylenen hız ile gerçek bağlantı hızımız aynı mı? Çeşitli nedenlerle internet bağlantımızın koptuğu ya da hızının yavaşladığı zamanlar olabiliyor. Bazı bölgelerde altyapıdan kaynaklanan nedenlerle almış olduğumuz paketin hız miktarına hiçbir zaman ulaşamama ihtimali bulunuyor.

İnternet hızınızda bir yavaşlama olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aldığınız paketin hızının ne kadarına ulaşabiliyorsunuz? Bunu öğrenmenin yolu hızınızı test etmekten geçiyor. Bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan internet hızını test etmek için farklı servisler bulunuyor. Muhtemelen internet servis sağlayıcınız da bir hız test servisi sunuyordur. Onların güvenilir olmadığını söyleyemem fakat ben bu yazıda bağımsız servislere yer vermek istiyorum. İnternet hızını doğru şekilde anlamak için öncelikle mbps nedir sorusunu cevaplamalıyız.

Mbps Mbit nedir?

İnternet hızları 4 mbps, 8 mbps, 12 mbps, 16 mbps, 24 mbps gibi bir rakam ve yanında mbps şeklinde ile ifade edilir. Bu ifadenin Mbit olarak kullanıldığını da görebiliriz. Aynı anlama gelirler. Sayı ne kadar artarsa hızınız o oranda fazla demektir. Mbps’nin açılımı Mega Bits Per Second demektir. Bu ifade bir saniyede aktarılan verinin megabit şeklinde sayısını ifade etmektedir.

İnternet hızınızı doğru şekilde anlamak için Megabit ve Megabyte kavramlarının birbirine karıştırmamanız gerekiyor. Yani 8 mbps hızına sahip olduğunuzu düşünelim. Bu hızla saniyede 8 megabyte dosya indirmeniz mümkün değildir. 1 byte = 8 bit demektir. Dolayısıyla 8 mbps hızında bir bağlantıyla saniyede 1 megabyte veri indirebilirsiniz.

Mbps (Mbit) cinsinden hızı 8’e bölerseniz bir saniyede indirebileceğiniz dosya büyüklüğünü megabyte olarak bulabilirsiniz.

16 mbps ÷ 8 = 2 megabyte.

Ya da 1mbps = 125 kilobyte olduğundan

16 mbps = 16 X 125 kilobyte = 2 megabyte

İnternet hızınızı test edebileceğiniz servisler

İnternet hızınızı anında öğrenebileceğiniz farklı servisler bulunuyor. Yazıda yer verdiğim siteler ülkemiz için birbirine yakın ve doğru sonuçlar vermektedir. Bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan, tabletinizden bu siteleri ziyaret ederek hız testi yapabilirsiniz. Benim ilk tavsiyem speedtest.net adresindeki servis olacak. Kendi yaptığım test sonucuna https://www.speedtest.net/result/9496741152 adresinden ulaşabilirsiniz. Siz de internet hız testinizi bu şekilde başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Benim tavsiye edebileceğim internet hızı test etme servisleri şunlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla