Windows Harddisk, Flash Bellek Simgesi Değiştirme

Bir kısayol için ikon değiştirmeyi biliyoruz. Sağ tık menüsünden Özellikler’e tıklarız sonrasında Simge değiştir butonunu kullanırız. Peki bilgisayarımızdaki Yerel Disk (C:), Yerel Disk (D:) gibi sürücülerin ikonlarını nasıl değiştireceğinizi biliyor musunuz? Örneğim harddisk Yerel Disk (D:) bölümünü film ve müzik arşivinizi saklamak için kullanıyorsanız buna uygun bir simge belirleyebilirsiniz.

Aynı yöntemle sadece sabit disk bölümlerinin değil flash bellek ikonunu da değiştirebilirsiniz. Oluşturduğunuz CD/DVD için yine aynı mantıkla bir simge belirlemeniz mümkündür.

Şimdi öncelikle simgesini değiştirmek istediğiniz sürücü için uygun bir ikon dosyası bulmanız gerekiyor. Dosya uzantısı .ico şeklinde olan bir dosyaya ihtiyacınız var. İkon bulmak için iconarchive.com, iconfinder.com, flaticon.com benzeri sitelerden yararlanabilirsiniz.

Adım 1 : .ico formatındaki simge dosyasını ikonunu değiştirmek istediğiniz sürücünün kök dizinine atın. Ben harddiskin D bölümünün içine attım. Siz simgesini değiştirmek istediğiniz sürücünün ya da flashdisk’in içine ikon dosyasını kopyalayın.

Adım 2 : Not defterini açın ve aşağıdaki satırları kopyalayın. ikonismi yazan bölüme ikon dosyasının adını girin ben video.ico olarak girdim.

[autorun]
ICON=ikonismi.ico

Bu dosyayı autorun.inf dosya adı ve uzantısıyla simgesini değiştireceğiniz sürücünün içine kaydedin.

Hepsi bu kadar. Bilgisayarım bölümünü kapatıp açın, F5 tuşuyla yenileyin. Yeni simgeyi göremiyorsanız bilgisayarı yeniden başlatın. Benim bilgisayarı yeniden başlatmam gerekti. Gördüğünüz gibi harddisk simgesi değişmiş durumda.

Yorumlar

  1. emin

    Denedim bende olmadı malesef. İşletim sistemim window 8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla