Notepad3 Windows Not Defteri Alternatifi

Notepad3 çok sayıda programlama dilini destekleyen ücretsiz bir yazı editörüdür. Programın desteklediği dillerden bazıları şunlardır : ASP, Assembly, BAT, C, C++, C#, CGI, CMake, CSS,  Go, HTML, INF, INI, Java, JavaScript, JSON, Kotlin, LaTeX, Lua, Makefiles, Markdown, MATLAB, Nim, Pascal, Perl, PHP, PowerShell, Python,  Ruby, Rust, Shell, SQL, Tcl, TOML, VB, VBScript, VHDL, XHTML, XML.

Programı Windows not defterine alternatif olarak programlama işleriniz için kullanmanız mümkündür. Program notepad2 kaynak koduna dayanılarak oluşturulmuş. Bu nedenle Notepad3 şeklinde bir isimlendirme tercih edilmiş. Notepad2 ye göre birçok ek özellik sunmaktadır.

Program bir menü çubuğu ve bir de araç çubuğundan oluşan oldukça sade bir arayüze sahip. Sol tarafta satır numaraları gösterilirken durum çubuğunda metin kodlama biçimi ve karakter sayısı gösterilir. Araç çubuğunda klasik düzenleme seçenekleri bulunmaktadır (kesme, kopyalama, bulma, geri alma, yineleme vs)

Notepad3 karanlık bir tema dahil olmak üzere seçebileceğiniz toplamda 4 farklı tema barındırmaktadır. Temayı değiştirmek için Tercihler menüsünde yer alan Scheme Collection başlığındaki seçenekleri kullanın.

Programın kurulabilir sürümü haricinde kuruluma gerek kalmadan kullanabileceğiniz taşınabilir bir versiyonu da bulunmaktadır.

Programla ilgili ayrıntılı bilgi ve indirmek için https://www.rizonesoft.com/downloads/notepad3/

Yorumlar

  1. eren

    Ellerine sağlık güzel bir anlatım olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla