Parametre Hatalı Sorunu Ve Çözümü

Windows kullanıcıları iyi bilir bazen öyle hatalar ile karşı karşıya geliriz ki sinirden küplere bineriz. Geçen bilgisayarda çalışırken oldukça ilginç bir hata ile karşı karşıya geldim. Yeni metin belgesini açmak istediğim zaman parametre hatalı sorunu ile karşılaştım. İnternetten bu hatanın çözümünü araştırdım lakin pek bir kaynak olmadığını gördüm. Ayrıca işin en garip tarafı ise bu hatanın sadece .txt dosyalarında meydana gelmesi. Aşağıda sizler için vermiş olduğumuz adımları uygulayarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bazı kişiler bu hata nedeniyle bilgisayarına format atmış… İşte, sizler için parametre hatalı sorunu ve çözümü.

Parametre Hatalı Sorunu Nasıl Çözülür?

Parametre hatalı

Parametre Hatalı

Özellikle yeni bir dosya açacağınız zaman veya yeni bir metin açmak istediğinizde ortaya çıkan bu hatanın kesinlikle bad sector veya Windows işletim sistemindeki bozukluklar nedeniyle meydana gelmediğini belirtelim. Bu sorun bir yazılımın anahtar kayıt defterinde yaşanan değişiklik nedeniyle kaynaklanmaktadır. Bu hatayı çözmek için aşağıdaki adımları yapalım;

  • Aşağıda vermiş olduğumuz registry kodunu yeni metin belgesine yapıştıralım. Daha sonra bunu kayıt edelim ve uzantısını .reg yapalım. Kaydettikten sonra masaüstümüzde garip simgeli bir metin belgesi oluşacak. Buna tıklıyoruz. Karşımıza bir uyarı gelecek bu uyarıda evet seçeneğine tıklayalım.
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\.txt\ShellNew]
"Data"=" "

Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlatalım. Yukarıda ki işlemi yaptıktan sonra hata tam anlamlıyla çözülmedi bunu belirtelim. Hatayı tamamen çözmek istiyorsak aşağıdaki adıma devam etmeliyiz.

  • Kayıt defterini açalım. Kayıt defterini açmak için Windows arama çubuğuna kayıt defteri düzenleyicisi yazın. Gelen seçeneğe tıklayın karşınıza aşağıdaki gibi bir alan gelecektir.
Parametre Hatalı Sorunu

Parametre Hatalı

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows

Yukarıda ki gibi bu alana gidin. Bu alana gittikten sonra resimdeki gibi safer alanına sağ tıklayın ve silin. Bu sayede bu hatayı tamamen çözüme kavuşturmuş olacağız. Gördüğünüz üzere bu hatanın çözümü bu kadar basit arkadaşlar. Bu konu hakkında maalesef ki pek bir kaynak bulunmuyor. Böyle bir sorun yaşadığınız zaman bilgisayarınıza format atmanıza gerek yok. Bu çözüm yöntemleri ile büyük ihtimalle çözülecektir. Umarız yazımız sizler için faydalı olmuştur. Sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla