Ram ve CPU Kullanımını System Tray’de Gösterin

Bilgisayarınızda çalışmakta olan her yazılım sistem kaynaklarından birazını kullanmak durumundadır. Tarayıcınız, medya oynatıcı, kelime işlemci bütün programlar çalıştıkları sürece ram ve işlemcinizden bir bölümünü harcarlar. Bu nedenle sistem kaynaklarının dolu olduğunda yeni bir program çalıştırmak ve onu verimli bir şekilde kullanmak için o anda kullanmadığınız programları kapatmanız gerekebilir.

Bilgisayarınızda bulunan cpu ve ram’in ne kadarını kullandığınızı ne kadar bir boşluk olduğunu sürekli olarak takip edebilirsiniz. Benim bu iş için size önereceğim program Compact Tray Meter adını taşıyor. Windows’un system tray dediğimiz saatin de yer aldığı alandan ram ve cpu kullanım durumunuzu sürekli olarak gösterir.

Program kurulum gerektirmez ve başlattığınız anda işlemci kullanım durumunu system tray bölgesinde göstermeye başlar. Bu simgeye sağ tıkladığınızda menüde yer alan Settings seçeneği ile programla ilgili ayarlamaları yapabilirsiniz.

İlk seçenek CPU kullanım durumunu gösterirken ikinci seçenek ram kullanım durumunu gösterir. Use gray-scale system tray icon seçeneğini aktifleştirirseniz simgeler siyah beyaz şekilde gösterirlirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla