Shift Tuşu Nedir, Ne İşe Yarar?

Klavye hakkında meraklı olan ve bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen kişiler  Shift tuşu nedir ve shift tuşu ne işe yarar sorusunu oldukça merak etmektedir.

Shift Tuşu Nedir?

Shift tuşu nedir sorusunun cevabını merak eden kişiler, bu tuşun çeşitli işleri kolaylaştırmak ve yazı yazarken kolaylık sağlaması için konulan bir tuş olduğunu bilmelidir. Shift tuşu, bilgisayar kullanımda oldukça önemli bir yere sahiptir. Shift tuşundan  her bilgisayarda iki tane yer alır. Bu iki tuş birbirilerinin yerine kullanılabilmekte ve her ikisi de aynı görevi görmektedir. Yani ikisinin birbirinden ayrı özellikleri bulunmamaktadır. Klavyede bu tuşun iki tane bulunmasının nedeni insanların klavyede her iki eliyle de bu tuşu kullanabilmesine olanak sağlamak.

Shift Tuşu Ne İşe Yarar?

Shift tuşu ne işe yarar diye soruyorsanız bu tuşun birbirinden farklı görevleri bulunmaktadır. Shift tuşunun kullanım alanları şu şekildedir;

  • Diyelim ki bilgisayar da bir yazı yazıyorsunuz ve bir harfi büyük yazmak istiyorsunuz. Bu harfi yazarken shift tuşuna basılı tutup harfe basarsanız harfi büyük yazacaktır.
  • Eğer ki klavyenizi büyük harflerle kullanıyorsanız ve bir harfi ufak yazmak istiyorsanız burada yine shift duşu devreye giriyor. Yazacağınız harf ile shift tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor.
  • Eğer rakam tuşlarının üstünde yer alan sembolleri kullanmak istiyorsanız, shift tuşuna basılı tutarak istediğiniz sembolün olduğu rakam tuşuna basınız.

Shift Tuşu Nerede?

Shift tuşu nedir, shift tuşu ne işe yarar

Shift tuşu nedir, shift tuşu ne işe yarar

Shift tuşu nerede diye soran bir çok kişi bulunmaktadır. Shift tuşu genelde sağ taraftar enter tuşunun altında yer alır. Sağ kısımda ise genelde Caps Lock tuşunun altında bulunur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla