HDMI Ses Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

HDMI kablosu ile bir çoğumuz bilgisayarlarımızı televizyonuma bağlıyoruz. Lakin bazı durumlarda çeşitli sorunların meydana geldiğini söyleyebiliriz. Özellikle ekranı bağlıyoruz lakin bilgisayardaki ses televizyondan gelmeyebiliyor. Sizde bilgisayarı televizyona bağlayınca ses gelmiyor diyorsanız bu yazımız tam sizler için. Çözüm yöntemlerine geçmeden önce bu sorunun farklı nedenlerden dolayı kaynaklanabileceğini belirtelim. Bu sebepten ötürü çeşit çeşit çözüm yöntemi mevcut.

Bilgisayarı Televizyona Bağlayınca Ses Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 7,8 ,10 ve 11 işletim sisteminde meydana gelen çıkan bu sorunun çözümünün aynı olduğunu söyleyebiliriz. Yani bu işletim sistemlerine göre çözümler değişmemektedir. İlk önce yapmanız gereken adım ses aygıtı için HDMI çıkışını seçtiğinizden emin olmak. Ses aygıtını ayarlamak istiyorsanız ilk önce Windows + R tuşlarına basın. Karşınıza gelen çalıştır ekranına ‘ms-settings:sound’ yazarak enter tuşuna basın.

bilgisayarı televizyona bağlayınca ses gelmiyor 

Yukarıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekrandan HDMI seçeneği olacaktır onu seçeceksiniz. Bende şuan kulaklık bağlı olduğu için kulaklık seçili.

Ses Sürücüsünü Güncelleme

Bilgisayarı televizyona bağlayınca ses gelmiyor diyorsanız yapmanız gereken bir diğer çözüm yolu sürücüleri güncellemek. Güncellemeyi yapmak için aygıt yöneticisine girin. Aygıt yöneticisine girmek için Windows arama çubuğuna aygıt yöneticisi yazıp, girin.

Aygıt yöneticisine girdikten sonra yukarıdaki gibi ses,video ve oyun denetleyicileri başlığı altında yer alan Intel Ekran için ses ve Realtek High Definition sürücülerini güncelliyoruz. Bunları güncellemek için bunlardan birisi seçerek yukarıda kırmızı ile işaretlemiş olduğumuz simgeye tıklamalısınız.

Ses Uygulamalarını Tekrardan Başlatmak

Windows + R tuşuna basıyoruz services.msc yazıyoruz, çalıştırıyoruz. Ya da Windows arama çubuğuna hizmetler yazıp giriyoruz. Girdikten sonra aşağıdaki gibi bir alan çıkacak.

Yukarı da sarı ile belirtmiş olduğumuz hizmetleri yeniden başlatıyoruz. Bu hizmetleri yeniden başlatmak için üstüne tıklayalım bir ekran gelecek. Bu ekrandan durdurup, tekrardan başlatabilirsiniz. Başlattıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririz.

Ekran Kartı Sürücünü Güncelleme

HDMI ses gelmiyor diyorsanız bunun bir çözümü ise ekran kartı sürücünüzü güncellemektir. Ekran kartı sürücülerini driver  programları ile uğraşmadan kolay bir şekilde güncelleyebilirsiniz. Lakin bu programları pek kullanmamanızı öneririz. Çünkü bazen yanlış sürücüleri kurup mavi ekran hatasına neden olabiliyorlar. Manuel olarak ekran kartı sürücünüzü bulup güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen halen HDMI ses gelmiyor  diyorsanız bu yöntemleri denedikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve HDMI bağlantısını kesip tekrardan televizyonunuza bağlayın. Büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir. Buna rağmen halen sorununuz devam ediyorsa sıkıntı televizyondan kaynaklı da olabilir. Lakin yukarıdaki tüm adımları denediğiniz zaman muhtemelen sorununuz çözüme kavuşacaktır. Sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla