Sitelerin Otomatik Yenileme Yapmasını Kapatın

Ziyaret ettiğimiz web sitesinde bir değişiklik olup olmadığını görmek için tarayıcımızda yer alan Yenile (Refresh) butonunu ya da F5 kısayol tuşunu kullanırız. Bazı siteler ise barındırdıkları meta etiketi ile belirli bir sürede otomatik olarak sayfayı yenilerler. Özellikle haber siteleri gibi içeriği sürekli güncellenen sitelerin tamamına yakınında bu otomatik yenileme özelliği bulunur. Son bilgilere ulaşmanız için bu özelliğin faydalı olacağını düşünürler. Güncel bilgiye ulaşmanız sağlanmış olsa da sayfanın önceki halinde okumak istediğiniz bilgiler kaybolur. Ayrıca sürekli olarak siz istemediğiniz halde yenilenen sayfalar internet hızınızı yavaşlatarak sinir bozucu bir hal alabilir.

Farklı tarayıcılar için otomatik yenilenmenin nasıl kapatılabileceğini görelim.

Google Chrome

İlk olarak Google Chrome için otomatik yenileme kapatmayı görelim. Bunun için bir eklenti kullanacağız eklentinin adı Auto Refresh Blocker. Bu eklentiyi kurduğunuzda sayfaların kendi kendine yenilenmesini engelleyebilirsiniz. Eklentiyi kurmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

https://chrome.google.com/webstore/detail/auto-refresh-blocker/nmhmgghfmjjoejobimppckbalonobkck

Mozilla Firefox

Firefox için dahili bir özellik bulunduğundan bir eklenti kullanmanız gerekmiyor. adres çubuğuna about:config yazarak enter tuşuna basın. Açılan sayfada Riski kabul ediyorum diyerek devam edin. Sayfanın üst kısımlarında accessibility.blockautorefresh seçeneği bulunuyor. Bu seçeneğe sağ tıklayın ve Değiştir deyin.

Internet Explorer

Tarayıcınızdaki çark butonunda yer alan menüdeki İnternet Seçeneklerine tıklayın. Güvenlik sekmesine geçin. Özel düzey butonuna tıklayın. Çeşitli başlığı altında yer alan META REFRESH’e izin ver bölümünü Devre dışı bırak olarak ayarlayın. Tamam butonuna tıklayın uyarıya Evet deyin ve son olarak Uygula butonuna tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla