Tuş Kullanmadan Telefon Ekranını Kilitleme Uygulaması

Her gün telefonumuzun kilidini bir çok defa açıp kapatıyoruz. Açmak için telefonumuz imkan tanıyorsa ekrana çift tıklamayı kullansak bile, ekranı kapatmak için ilgili tuşu kullanmamız gerekiyor. Bu tuş bozuksa ya da onun ömrünü uzatmak istiyorsanız işinize yarayacak bir tavsiyem var. Ekran kilitleme işlemini tuş kullanmadan yapabilen çok sayıda program bulunuyor. Bu yazıda size bu iş için kendi kullandığım uygulamadan bahsedeceğim.

Screen Lock – On Off Button

Ben telefonumun ekranını kilitlemek için şu anda Screen Lock adlı uygulamayı tercih ediyorum. Uygulama telefonunuzun kilitleme tuşunu kullanmadan ekranı kapatmanızı sağlıyor.

screen lock ekran kapatma programı

Uygulamayı kurduğunuzda telefonunuza üç adet ikon ekliyor. Ben bunları kalabalık yapmamaları için bir klasörde topladım size de aynısını tavsiye ederim.

Gerekli ayarlamaları yapmak için Screen Lock yazan ikona tıklayarak uygulamayı açın. Burada Cihaz Yöneticisi iznini açık konumuna getirin. Onun hemen altındaki bölümden ise Biyometrik Kilit Açma seçeneğini açık konuma getirebilirsiniz. Bu seçeneği aktif yaparsanız telefonunuzu gecikmeli olarak kilitler ve parmak izi kullanarak kilidi açmanıza imkan tanır. Erişim seçenekleri bölümünden Ana ekrana bir kısayol ekleyebilir, kilitleme için bir widget oluşturabilir ya da bildirim paneline ekran kapatma aracı ekleyebilirsiniz.

Ben Kısayol seçeneğini tercih ediyorum. Kısayol seçeneğine tıklayarak Ana ekrana bir ekran kapatma kısayolu ekleyelim. Eklenen kısayolun görünümünü, rengini ve yazısını istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Ben yeşil renkli ve kilitle yazan bir kısayol oluşturmayı tercih ettim.

Son olarak uygulamanın sevdiğim bir özelliğinden bahsedeyim. Kişiselleştirme bölümünden ekranınızın animasyonlu bir şekilde kapanmasını sağlayabilirsiniz. Toplam 16 farklı animasyon seçeneği bulunuyor.Yine burada sunulan diğer kişiselleştirme seçenekleri ekranı kilitlerken titret, ekran kilitlenirken ses çal, ekran açma sırasında ses çal.

Daha önce telefon ekranını çift tıkla açma kapatma ile ilgili bir yazı yazmıştım. Alternatif olarak tercih edebileceğiniz bir uygulama için yazımı okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla