URL Kısaltmak İçin Tarayıcı Eklentileri

Bazı web adreslerini bir yerlere kaydetmemiz veya başkalarıyla paylaşmamız gerekebilir. Eğer bu adres gereğinden uzun ve karışık ise öncelikle kısaltmanız ve daha basit bir hale getirmeniz en doğrusu olacaktır. URL kısaltma işlemi için oluşturulmuş bir çok ücretsiz servis bulunuyor. Bu işlemi yapan internet sitelerini kullanarak istediğiniz adresleri kısaltıp bu şekilde kullanabilirsiniz. URL kısaltmak için eklenti kullanmanız şart değil fakat tarayıcınızla uyumlu bir eklenti kurarak işlemi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

Goog.gl URL Kısaltma Eklentisi

Ben arama, mail, tarayıcı ve diğer bir çok konuda olduğu gibi uzun web adreslerini kısaltmak için de Google tarafından oluşturulmuş olan url kısaltma servisini tercih ediyorum. goo.gl url kısaltma eklentisini de chrome tarayıcınıza kurarak işlemi kolayca halledebilirsiniz.

url kısaltma

Eklenti kurulumundan sonra yapmanız gereken adresini kısaltmak istediğiniz sayfayı açıp eklentinin tarayıcınıza eklediği butona tıklamak. İşlem anında gerçekleştirilerek adres kısaltılacak ve hafızaya kopyalanacak. Link ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak için Details bağlantısına tıklayın. QR Code seçeneğine tıklayarak kısa link için oluşturulmuş olan QR koduna ulaşabilirsiniz.

Native URL Shortener ile Url Kısaltma

url kısaltma nasıl yapılır

Native URL Shortener 10’dan fazla URL kısaltma servisini destekleyen bir URL kısaltma eklentisi. Eklenti Google Chrome için oluşturulmuş.

Eklentiyi kullanarak Youtube http://youtu.be, Github http://git.io, WordPress http://wp.me, Flickr http://flic.kr şeklinde kısa adresler oluşturabilirsiniz.

URLShortener

URLShortener chrome web tarayıcısında kullanabileceğiniz bir link kısaltma eklentisi. Kısalttığınız adresi panoya kopyalayabilir ya da twit atabilirsiniz. Desteklediği servisler ise şunlar.

– Bit.Ly
– Goo.gl
– TinyURL
– Youtu.be
– Is.Gd
– Migre.me
– Durl.me
– Chilp.it
– y.ahoo.it
– McAf.ee

Cutyfox (Firefox)

Son eklentimiz olan Cutyfox Firefox web tarayıcısını kullanmayı tercih edenler için oluşturulmuş bir eklenti. Desteklediği servisler şunlardır bit.ly, goo.gl, j.mpis.gd ve mcaf.ee. Ayrıca eklentiyle sitelerin kendi servislerini kullanarak Youtu.be, Flic.kr, Amzn.com şeklinde kısa linkler oluşturabilirsiniz. Adresini kısaltmak istediğiniz sayfayı açtıktan sonra eklentinin adres çubuğunun yanına yerleştirdiği butona tıklamanız yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla