Uygulama Kilitleme Nasıl Yapılır?

Verilerimizi gizli tutmak gün geçtikçe önem taşıyor. Bildiğiniz üzere teknoloji geliştikçe buna bağlı kötü niyetli kişilerde de artış oluyor. Bazı kötü niyetli kişiler verilerimize ulaşmak isteyebiliyor. Buna karşı alınacak önlemlerden birisi de uygulama kilitlemedir. Bizde siz değerli okuyucularımız için uygulama nasıl şifrelenir, uygulama kilidi nasıl çözülür? sorularına cevap vereceğiz.

Uygulama Nasıl Şifrelenir?

Android işletim sisteminde uygulama kilitleme için herhangi bir ek yazılıma ihtiyacınız yok. Android işletim sisteminin içerisinde böyle bir özellik bulunmakta. Bu sebepten dolayı bir çok telefon için ek bir yazılım indirmeye gerek yok. Her Android sürümü için uygulama kilitleme özelliğinin yerinde değişiklikler bulunmakta. Sizin için tek tek bunları anlatacağız.

Android 9 Ve 10 İçin Uygulama Şifreleme

Android 9 ve 10’da uygulama kilitleme özelliğinden faydalanmak için ilk önce ayarlara giriyoruz. Burada yer alan seçeneklerden gizlilik yazanına tıklıyoruz. Gizlilik seçeneğine girdiğinizde alt kısma inin ve aşağıda uygulama kilidi seçeneği ile karşılaşacaksınız. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra sizden kullanmak istediğiniz şifreyi soracak. Şifrenizi yazın ve işaretleyin.

Şifreyi belirledikten sonra şifreyi unutma ihtimaliniz yüzünden şifre sıfırlamak için bir şifre daha sorabilir. Bunu da doldurun. Doldurduktan sonra karşınıza uygulamalar gelecek. Burada şifrelemek istediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz. Uygulamaların yanında yer alan butonu aktif konuma getirin. Bu sayede uygulamaları kitleyebileceksiniz.

Uygulama Kilitleme

Android 8 Ve Alt Sürümler İçin Uygulama Kilitleme

Bu sürümde de yine uygulama şifreleme özelliği ayarlar sekmesinde yer almakta. Ayarları açın ve güvenlik seçeneğine tıklayın. Güvenlik seçeneğine tıkladıktan sonra gelen ekranda aşağı inin, uygulama kilidi seçeneğini olduğunu göreceksiniz. Uygulamayı şifrele seçeneğine tıkladıktan sonra istemiş olduğunuz şifreyi belirleyin. Ardından sonraki seçeneğine tıklayın.

Yukarıdaki adımlardan sonra tüm uygulamalar karşınıza gelecek ve uygulamaların yanında yer alan butonları aktif hale getirerek kilitleme işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Şifreleme işleminden sonra uygulama kilidini kaldırmak istiyorsanız yine aynı kısma gireceksiniz ve yanda aktif olan butonu pasif konuma getireceksiniz. Bunu yaptıktan sonra uygulamaya koyduğunuz kilit kalkmış olacaktır.

AppLock Uygulama Kilidi Nasıl Yapılır?

Bazı telefonlarda uygulama kilitleme özelliği yer almamakta. Bu telefonlarda uygulama yardımı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada App Lock uygulaması devreye giriyor. Uygulamayı Play Store üzerinden indirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde çok kolay bir şekilde telefonunuzda yer alan tüm uygulamaları kilitleyebilir veya kilitlerini kaldırabilirsiniz. Uygulamanın güvenilir olduğunu belirtelim. Uygulama kilitleme konusunda en çok kullanılan uygulamalardan birisidir. Aşağıdaki linkten bu programın kullanımı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Umarım sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazı faydalı olmuştur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla