Windows 10 İçin Classic X Teması

Bir çok kişi gibi işletim sistemi olarak Windows 10 kullanıyorum. En son çıkan işletim sistemini kullandığım ve memnun olduğum halde, eskiye özlem bende her zaman olmuştur. Önceki bir yazımda Windows 10 için Windows XP temasından bahsetmiştim. Bu yazımda ise Windows 10 işletim sistemini Windows XP’de yer alan klasik görünüm ya da Windows 2000, Windows 98 gibi işletim sistemlerindeki görünüme kavuşturmanın yolunu anlatıyorum.

Ben klasik görünümü oldukça kullanışlı buluyorum. Tema hayli sade, dikkati dağıtacak ögeler içermiyor, gözü yormuyor ve temada kullanılan gri tonlarını seviyorum. Windows 10’a yeni tema eklemek için öncelikle Uxtheme.dll dosyasında değişiklik yapmalısınız. Bunun için benim tavsiye ettiğim program  UltraUXThemePatcher. Bu konuda daha önce eklemiş olduğum yazıma şuradan ulaşabilirsiniz : Windows 10 Yeni Temalar Nasıl Eklenir?

Windows 10 İçin Classic X Tema Paketi

 • Classic X tema paketi ile Windows 10 görünümünü eski sürümlerdeki klasik şekle çevirebilirsiniz. Tema paketinde Classic, Classic Pure, Classic Pure Nude ve Classic Nude adında 4 farklı renk seçeneği bulunuyor.
 • Windows 10 ile birlikte gelen başlat menüsünün yerine eski başlat menüsünü kullanmayı tercih etmek isterseniz  StartIsBack adlı program yardımcı olacaktır. Temayla uyumlu bir görüntü oluşturabilmek için bu programı kullanarak Windows 10 başlat menüsünü klasik şekline çevirmenizi tavsiye ederim.
 • Dosya gezgini görünümünde değişikliklikler yaparak eski windows sürümlerindeki haline getirmek istereniz OldNewExplorer kullanın.
 • Hem modern hem de nostaljiyi bir arada sunan bir wallpaper kullanmak isterseniz. Windows 7 Classic Wallpaper

Temayı kurdum ve şu anki masaüstümün görüntüsünü sizinle paylaşıyorum.

Yorumlar

 1. Anlamlı Sözler

  Uzun zamandır windows 10 için böyle bir tema yüklemeyi düşünüyordum.Bu konunuzu görünce hemen yazdıklarınızı okudum ve kurmak için kararımı verdim.Teşekkür ederim.

 2. Safranbolu Konakları

  Benim gibi klasik ve sadelik hastası insanlar için çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler

 3. gezi

  ben hala nedense windows 7 de takılı kaldım

 4. Bayan Giyim

  aranılan kan bulundu 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla