Windows 10 Sticky Notes Uygulaması

Günümüzde de kullananlar var mutlaka ama özellikle eskiden oldukça yaygın olan sarı küçük yapışkanlı not kağıtlarını bilirsiniz. Bu kağıtlara notlar alınır ve monitörün kenarları gibi gün içinde mutlaka görülebilecek yerlere yapıştırılır. Önemli ve yapılması gerekli işleri kendinize hatırlatmak için oldukça pratik bir yöntem. Bundan daha pratik olan ise Sticky Notes uygulaması kullanarak bunu bilgisayarınızda halletmek.

Sticky Notes ifadesi Türkçeye yapışkan notlar olarak çevirebiliriz. Son windows sürümleri bu tür bir uygulama içermekte. Windows 7 de olduğunu biliyorum yanılmıyorsam Windows Vista dan itibaren gelen bir özellik bu.

Windows 10 Sticky Notes (Post-it) Uygulaması

windows 10 sticky notes

windows 10 sticky notes

Windows 10‘da yapışkan notlar uygulamasını çalıştırmak için arama kutusuna Sticky Notes yazmanız gerekiyor. Uygulamaya başlat menüsündeki kısayolundan da erişebilirsiniz. İsterseniz sürükleyerek masaüstünde kısayol oluşturabilir veya sağ tıklayarak görev çubuğuna sabitleyebilirsiniz.

windows 10 masaüstü notu

windows 10 masaüstü notu

Yeni bir not eklemek için sol üst köşedeki + butonuna tıklamanız yeterli. Notun boyutunu ayarlamak için kenarlarından tutup sürükleyin.

Notun rengini değiştirmek için sağ üst kısımda yer alan üç nokta şeklindeki menü ikonuna tıklayın. Notu silmek isterseniz yine sağ üstteki çöp kutusu simgesine tıklamanız yeterlidir.

Menü ikonuna tıklayarak ulaşabileceğiniz Ayarlar bölümünden Önyüklemeleri etkinleştir dediğiniz taktirde. Web bağlantıları ve emai adresleri link şeklinde görüntülenir.

Simple Sticky Notes

simple sticky notes programı

simple sticky notes programı

Sticky notes uygulaması barındırmayan bir windows kullanıyorsanız ya da farklı bir program denemek istiyorsanız Simple Sticky Notes adlı ücretsiz programı denemenizi tavsiye ederim. Program bütün windows sürümleriyle uyumlu. Windows ile gelen uygulamaya göre daha gelişmiş bir program olduğunu söyleyebiliriz.

Programın system tray’deki simgesine sağ tıklayarak ya da Alt+N kısayol tuşlarıyla yeni notlar oluşturabilirsiniz. Notun rengini değiştirmek için üç nokta şeklindeki menü simgesine tıklayın ve Renk başlığındaki çok sayıdaki renkten istediğinizi seçin. Opasite bölümünden notun şeffaflığını ayarlayabilirsiniz. Yine menüden Alarm ekleme, paylaşma, yazdırma, dışa aktarma gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

post-it masaüstü notu

post-it masaüstü notu

Simple Sticky Notes windows ile gelen uygulamadan farklı olarak yazıları biçimlendirmeniz için seçenekler sunuyor. Yazı tipini, rengini, boyutunu ayarlamak için kalın, italik, altı çizili yazılar eklemek için sağ tık menüsünü kullanın.

Programın web sitesi : http://www.simplestickynotes.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla