WordPress Dış Linkleri Nofollow Yapmalı mı?

Sizin sitenize başka siteler tarafından verilmiş olan her bağlantı olumlu yönde bir oy anlamına gelir. Alınmış olan bağlantıların toplamı siteniz için bir puan oluşturur ve bu puan ne kadar yüksek olursa arama motorunda ön sıralarda çıkma ihtimaliniz o kadar artar. Alınan backlinklerin kalitesi ve sayısı SEO açısından önemlidir. Seçimlerdeki eşit oy prensibi burada yok. Her sitenin verdiği linkin gücü farklı.

Sitemizde verdiğimiz linkler dofollow mu nofollow mu olmalı?

Hemen her yazımızda başka sitelerdeki sayfalara atıfta bulunarak linkler paylaşıyoruz. Backlink yani başka sitelerden bize verilen linklerin bize faydası olduğunu söyledik. Bizim verdiğimiz linklerin de başkalarına faydasının olacağı zaten ortada. Verdiğimiz linklerin başkasına faydası olurken yukarıda değindiğimiz kendi puanımızı azaltması söz konusu olmaktadır. Bunun önüne geçmek için başka sitelere verdiğimiz bağlantılara nofollow etiketi eklememiz gerekiyor.

Nofollow link önemsiz midir?

Sitenizdeki bağlantıları nofollow olarak verin sizin oluşturduğunuz puan düşmesin dedik. Peki diğer siteler bize bağlantı verirlerken bunu düşünecek ve onlarda bize nofollow link vereceklerdir. Aldığımız linklerin nofollow olması o sitenin puanından bize geçiş olmasına engel olacağına göre bize faydası olmayacak mı?

Ben SEO ile alakalı okuduğum yazılarda nofollow link almanın faydasız olduğu yönünde bilgiye rastlamadım. Sözün özü backlink alırken her iki türde backlink size yarar sağlayacaktır. Başka bir siteye bağlantı verirken nofollow etiketini eklemeniz sizin için en doğrusu olur.

Nofollow etiketi manuel olarak ekleme?

<a href=”https://ipucum.net”>ipucum</a>

Bir linki bu şekilde oluşturuyoruz. Yukarıdaki linki nofollow yapmak için yapmamız gereken tek şey rel=”nofollow” şeklinde bir etiket eklemek.

<a href=”https://ipucum.net”  rel=”nofollow>ipucum</a>

Yazılarınızda paylaştığınız linkleri bu şekilde nofollow yapabilirsiniz.

Ultimate Nofollow eklentisi ile işi biraz kolaylaştıralım

Ultimate Nofollow adlı eklenti bağlantı seçenekleri sayfasına bağlantıyı yeni sekmede aç kutusunun altına Bağlantıya nofollow eklemeniz için bir kutu oluşturuyor. Elle yazmakta daha iyi bir çözüm.

Kesin çözüm WP External Links eklentisi

Yukarıdaki eklenti linklere nofollow eklemeyi biraz kolaylaştırsa bile iş yine bize düşüyordu. Ayrıca yeni yazılar bir kenara bugüne kadar eklediğiniz yazılara nofollow eklememişseniz tek tek hepsi için bunu yapmak oldukça zahmetli olurdu. Merak etmeyin WP External Links eklentisi sayesinde gerekli ayarı yaptıktan sonra bundan önce yazdığınız ve sonra yazacağınız bütün yazılar için otomatik olarak nofollow etiketi eklenecektir. Eklentiyi kurduktan sonra sol taraftaki menüye eklediği External Links seçeneğine tıklayarak ayarlar sayfasını açabilirsiniz.

Açılan sayfada Set follow or nofollow yazısının karşısındaki açılan kutuyu nofollow olarak ayarlayıp kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıntılı olarak değinmeyeceğim fakat diğer seçeneklerde işaretli olarak kalabilir. noopener noreferrer external seçenekleri işaretli olarak kalsın. noopenere ve noreferrer wordpress tarafından otomatik eklenmeye başladı. external ise harici bir link olduğunu göstermekte.

Linklerin yeni sekmede açılmasını istiyorsanız Open external links karşısındaki keep as is yazan kutudan each in a separate window or tab seçeneğini seçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla