Windows Varsayılan Program Kurulum Dizini Nasıl Değiştirilir?

Windows’ta program kurulumu yapmak istediğimizde gerekli dosyalar varsayılan olarak işletim sisteminin kurulduğu dizininde yer alan (Genellik C) Program Files klasörüne yerleştirilmektedir. Programlar bize bunun yerine başka bir klasöre kurmak isteyip istemediğimizi sorarlar ve başka bir dizine kurulum imkanı tanırlar. Eğer siz her defasında bununla uğraşmak istemiyorsanız ve Program Files yerine başka bir klasörü varsayılan olarak ayarlamak istiyorsanız, basit bir kaç adımla sonuca ulaşabilirsiniz.

Öncelikle başlat menüsünde regedit şeklinde arama yaparak ya da Windows Tuşu + R ile açabileceğiniz çalıştır penceresine regedit yazarak kayıt defterini açın.

Sol bölümden gerekli seçimi yaparak şu yola ulaşın :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion

Bu seçimin ardından sağ panelde ProgramFilesDir şeklinde bir seçenek yer aldığını göreceksiniz. Buna çift tıklayın ve Değer verisi bölümündeki kutuya programları kurmak istediğiniz dizinin adresini yazarak Tamam butonuna tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda yaptığınız değişiklik aktif olacaktır.

Ben 32bit işletim sistemi kullandığımdan tek bir seçeneği düzenleyerek işlemi tamamladım. Eğer 64bit işletim sistemi kullanıyorsanız hem ProgramFilesDir hem de ProgramFilesDir (x86) şeklinde iki farklı seçenek göreceksiniz. Bunların her ikisine de aynı değerleri girmeniz gerekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla