Windows’ta Mouse İmleci Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayarımızın temasını, duvar kağıdını değiştirerek kendimize göre şekillendirebiliyoruz. Bunların dışında bilgisayarınızda yapabileceğimiz değişikliklerden biri de mouse imlecini değiştirmektir. Klasik windows fare işaretçisi yerine daha güzel alternatifler bularak kurmanız oldukça kolay. Böylece Windows’un görünümünü özelleştirerek daha iyi hale getirebilmeniz mümkün.

Mouse imleci indirmek ve kullanmak oldukça kolay fakat, virüslerin ve istenmeyen yazılımların hedefi olmamak için biraz dikkatli olmanız gerekiyor.

.cur ve .ani formatındaki mouse imleçleri

Mouse imleci dosyaları genellikle .cur veya .ani formatlarında karşımıza çıkmakta. .cur formatındakiler varsayılan statik mouse işaretçileri .ani formatındakiler için animasyon şeklindeki hareketli işaretçilerdir. Bunları indirip kullanmak güvenlidir ve bir sorunla karşılaşmazsınız.

.inf dosyaları

Mouse imleçleri yazılım veya sürücü yüklemede kullanılan .inf formatında da sunulabilmekteler. Bu dosya formatı imleç kurulumunu daha kolay bir şekilde halletmeniz için kullanılır. Bu iyi bir şey fakat kötü amaçlarla kullanılabilmesi de mümkün olduğundan .inf formatındaki imleçleri kurarken biraz daha dikkatli olmanız ve güvenilir sitelerden indirdiklerinizi çalıştırmanız gerekir. Ayrıca kurmadan önce dosyayı çift tıklayarak açıp içeriğini görebilirsiniz.

.exe veya başka bir format

Yukarıda saydığımız formatlar dışındaki örneğin .exe dosyası şeklinde sunulan imleçleri indirip çalıştırmanızı pek tavsiye etmiyoruz. Bunların içinde zararlı yazılımlar olabilir.

Mouse imleçleri nereden indirilir ?

En çok ve kalite mouse imlecinin yer aldığı site deviantart. Aşağıdaki bağlantıdan çok sayıda mouse imleci bulup indirebilirsiniz.

Deviantart Windows cursors

Deviantart mouse cursors

Nasıl kurulur .inf dosyaları

Bir imleç beğendiniz ve indirdiniz şimdi bunu nasıl kurup kullanacağınıza değinelim. İndirdiğiniz paketin içinde çok büyük ihtimalle bir .inf dosyası yer alıyordur. bu dosyaya sağ tıklayıp Yükle seçeneğine tıkladığınızda mouse işaretçileri kurulacaktır. Ben Simplify Cursors adlı paketi indirdim ve içindeki install.inf dosyasına sağ tıklayarak Yükle dedim.

Kurulumun ardından denetim masasını açın görünümü kategori görünümü haricinde bir hale getirin. Örneğin Büyük simgeler görünümünü seçin.

Sonrasında fare seçeneğine tıklayın ve İşaretçiler sekmesini açın. Kurulum yaptığınız paketi Düzen bölümünden bulup seçerek tamam butonuna tıklayın işte bu kadar.

Nasıl kurulur .cur ve ani dosyaları

Paket halinde değilde elimizde .cur ve .ani dosyaları varsa Denetim masasından Fareye tıkladıktan sonra işaretçiler sekmesini açın. Gözat butonuna tıklayarak ilgili dosyayı seçerek kullanmaya başlayın.

Yorumlar

 1. lisanslı nevresim takımı

  arkadaşın bilgisayarda görmüştüm. hoşuma gitti ama onu da mı bilmiyorsun der diye soramadım. googlede araştırınca önüme bu konu çıktı. sanki benim için hazırlanmış gibi. Teşekkürler

 2. Avşa Adası Otelleri

  Merhaba, ben uzun süredir mouse iconunu değiştirmek için uğraşıyorum. Sitenize göre ayarladım herşey süper oldu. Beni mouse tıklama iconu yerine başka birşey koyabilme şansım var mı? teşekkürler

 3. hgs bakiye yükleme

  sitenizde bu konuyu gördükten sonra degişiklik ettim tşkler

 4. İlyas Candaroğlu

  Başkalarının bilgisayarın görüp nasıl yapıldığını soramadım imleç değiştirmeyi yazınız sayesinde öğrendim. Teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla