Netflix Top 10 Dizi Film Türkiye ve Dünya Listesine Nasıl Ulaşılır

Netflix üyelerine internete bağlı bilgisayar, televizyon, telefon ya da tablet gibi bir cihazdan film ve dizi izlemelerini sağlayan ücretli bir...
Devamını oku
Netflix Top 10 Dizi Film Türkiye ve Dünya Listesine Nasıl Ulaşılır

Windows 11 Fare İşaretçisinin Rengini ve Boyutunu Değiştirme

Boyutu ve rengi nedeniyle bilgisayar ekranınızda fare işaretçisini takip etmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Fare imlecinin boyutunu veya rengini değiştirmek istiyorsanız bunu...
Devamını oku
Windows 11 Fare İşaretçisinin Rengini ve Boyutunu Değiştirme

XPS Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

XPS dosyaları yani XML Paper Specification dosyaları (.oxps) Adobe un PDF ine karşı microsoftun rakibidir. PDF kadar yaygın olmasa da...
Devamını oku
XPS Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

Windows 11 Özellikleri ve Öncekilerden Farkları

Windows 11 özellikleri nelerdir ve önceki işletim sistemlerinden farkları var mıdır gibi soruların cevabını bu başlık altında bulacaksınız. Windows 11...
Devamını oku
Windows 11 Özellikleri ve Öncekilerden Farkları

Windows 10 İşletim Sistemi Ücretsiz Kullanma

Bilindiği gibi Windows 10 işletim sistemi en fazla kullanılmakta olan işletim sistemlerinden biridir. Kimileri Windows 11 işletim sistemini kullansa da...
Devamını oku

İphone 14 Pro Kullanmanın Avantajları

İphone 14 Pro kullanmanın avantajları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. İphone 14 Pro hem üstün bir konfora sahip özellikleri hem de...
Devamını oku
İphone 14 Pro Kullanmanın Avantajları

APPLE IOS 16 Hangi Yenilikleri Sunuyor

Apple ios 16 iphone için birçok yenilik sunuyor. Apple ios 16 Apple firması tarafından İphone telefonlar için geliştirilmiş olan 16....
Devamını oku
APPLE IOS 16 Hangi Yenilikleri Sunuyor

Android İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

Android Google tarafından geliştirilmiş olan işletim sistemlerinden biridir. Android cep telefonu ve tabletlerde bulunan bir işletim sistemidir. Ayrıca saatlerde de...
Devamını oku
Android İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

Windows Bilinmeyen Dosya Türlerini Açma

Bilgisayar kullanıcıları olarak her gün farklı uzantılardaki dosyalarla karşılaşıyoruz. Çok sayıda dosya türü bulunuyor. Bir mp3 dosyasını ya da bir...
Devamını oku
Windows Bilinmeyen Dosya Türlerini Açma

Windows 11 Masaüstü Arka Planını Otomatik Olarak Değiştirme

Windows 11 işletim sisteminde masaüstü arka plan resimlerini (wallpaper) günlük otomatik olarak değiştirebilirsiniz. Microsoft'un arama motoru olan Bing her gün...
Devamını oku
Windows 11 Masaüstü Arka Planını Otomatik Olarak Değiştirme

WordPress Ücretsiz Menü Eklentisi

WordPress’te bir menü oluşturmak için yönetim panelinde yer alan menüden Görünüm başlığı altındaki Menüler seçeneğini kullanabilirsiniz. Bir eklenti kullanmadan menü oluşturmanız mümkündür. Sizin temanız da dahil bütün temalara menülerinizi ekleme şansınız vardır fakat bir eklenti ile oluşturduğunuz menülere yeni özellikler kazandırıp daha iyi görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Wp için ücretli ücretsiz bir çok menü yapma eklentisi bulunuyor. Ben hem desktop hem de mobil cihazlarla uyumlu menüler oluşturabileceğiniz bir eklenti olan Max Mega Menu eklentisini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Ücretli sürümüde bulunan bu eklentinin ücretsiz sürümüyle oldukça kullanışlı menüler oluşturabilirsiniz.

WordPress yönetim panelinden Eklentiler > Yeni Ekle seçeneği ile Max Mega Menu eklentisini ismiyle aratıp kurun ve etkinleştirin.

Eklenti kurulumunun ardından daha önce oluşturduğunuz bir menü yoksa WordPress’in Görünüm > Menüler seçeneğinden yeni bir menü oluşturun. Ben menu olarak isimlendirdiğim bir menü oluşturdum ve onu Ana dolaşım menüsü olarak belirledikten sonra Menüyü kaydet diyerek yaptığım değişiklikleri kaydettim.

Menü oluşturmak için kullandığınız sayfada Menü öğeleri eklediğimiz bölümde eklentinin eklediği Max Mega Menu Settings adında bir bölüm olduğunu göreceksiniz. Oluşturduğunuz menü için bu bölümde yer alan Enable kutusunu işaretleyip Kaydet butonuna tıklayın. Sonrasında değişikliğin aktif olması için Menüyü kaydet butonuna tıklayın.

Bu aşamadan sonra ben başka bir değişiklik yapmadan artık bilgisayarımdan sitemi ziyaret ettiğimde eklentinin devreye girdiğini gördüm fakat mobil cihazdan ziyaret ettiğimde menü istediğim gibi görüntülenmiyordu. Bu nedenle eklentinin düzgün çalışabilmesi için tema dosyasında değişiklik yapmanız en doğrusu olacaktır.

Temanıza oluşturduğunuz menüyü eklemek için WordPress panelinizde yer alan Mega Menu seçeneğinin altındaki Menu Locations‘a tıklayın.

Burada PHP Function bölümündeki kodu alarak temanızda menünün yer alacağı noktaya yapıştırın. Ben üst kısımda yer alan menü için bu eklentiyi kullandım ve content-header.php dosyasında değişiklik yapmam gerekti. Üst menü için sizin de aynı şekilde header.php ya da content-header.php gibi bir dosyada değişiklik yapmanız gerekir. Temanın kendi menüsünü eklediği fonksiyon yerine eklentiden almış olduğunuz fonksiyonu yapıştırıp kaydetmeniz gerekiyor. Size örnek olması açısından şu an kullanmış olduğum temada yaptığım değişikliği göstermek istiyorum.

dosyanın ilk hali

Burada temanın kendi menüsünün kodları yukarıdaki resimde seçili olan alan. Ben düzenlemeyi WordPress’in kendi düzenleyicisi ile yaptım. Görünüm > Tema düzenleyicisi ile bunu açabilceğiniz hatırlatırım. Dosyanın son hali ise aşağıdaki gibi oldu.

Menüyü temamıza eklediğimize göre onun rengi görünümü efektleri ile ilgili değişiklikler düzenlemeler yapabiliriz. Bunun için yönetim panelinden Mega Menu > Menu Themes seçeneğini kullanın. Buradaki ayarlamalarla menünüzün hem bilgisayarda hem de mobil cihazlarda nasıl görüneceğini belirleyebilirsiniz. Arkaplan rengini, font rengini, font büyüklüğünü vs istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

WordPress menüsüne ikon ekleme

Daha önce wordpress menülerine ikon eklemek için bir eklentiden şu adresteki yazımda bahsetmiştim https://bubilgi.net/wordpress-menulerine-ikon-ekleme-eklentisi/. Max Mega Menu bu yazıda bahsettiğim eklentinin işini de yapabiliyor.

Max Mega Menu eklentisinin kullanışlı özelliklerinden biri de menülerinize ikonlar ekleyebilmeniz. Örneğin ben menümdeki Başlangıç seçeneği için ev ikonu belirledim ve Başlangıç yazısını da kaldırdım. Siz de menününde yer alan seçenekler için ikonlar belirleyebilir ve isterseniz bu ikonların yazı ile birlikte veya yazısız şekilde görüntülenmelerini sağlayabilirsiniz.

Menüye ikon ekleme için WordPress yönetim panelindeki Görünüm > Menüler seçeneğine tıklıyoruz. Oluşturmuş olduğunuz menüde yer alan seçeneklerin üzerine mouse işaretçisini getirdiğinizde Mega Menu şeklinde bir buton belirdiğini göreceksiniz. Bu butona tıklayın.

Icon seçeneğine tıklayarak çok sayıda ikon arasından seçeneğiniz için uygun olanı seçin.

Settings bölümünden ikon ile ilgili ayarlamaları yapabilirsiniz. Ben yazının görünmemesi için Hide Text seçeneğini aktifleştirdim. Siz de sadece ikon görünsün istiyorsanız bu seçeneği kullanın.

Eklenti ile temanızın sidebar ya da footer gibi bileşen eklenen bölümlerine menü eklemek isterseniz. Görünün > Bileşenler altında yer alan Max Mega Menu adlı bileşeni kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla
Clicky