Alexa Sıralamasında Yükselmek İçin İpuçları

Alexa Nedir? sorusunu kısaca cevaplayarak yazıma başlamak istiyorum. Alexa dünyadaki bütün web sitelerini, ziyaretçi sayısı başta olmak üzere farklı ölçütlere tabi tutarak sıralayan bir web sitesidir. Alexa, sitelerin hem dünya genelindeki sıralarını hem de hitap ettikleri ülkede kaçıncı sırada yer aldığını göstermektedir. Alexa benzeri servisler olsa da bu alanda en köklü, kapsamlı ve en çok dikkate alınan servisin Alexa olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Alexa site kaydı nasıl yapılır?

Yeni siteler açıldıktan kısa süre sonra Alexa’ya otomatik olarak kaydolurlar. Alexa’ya site kaydetmek için ekstra bir şey yapmaya gerek yoktur. Siteye bir miktar ziyaretçi gelmesi ve bir kaç yerde linkinin bulunması Alexa tarafından listelenmesi için yeterli olur.  Alexa verileri çok kısa aralıklarla değişerek güncellenmektedir. Tarayıcınıza toolbar kurarak kendi sitenizi ziyaret etmeniz Alexada listelenmenizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Alexa sıralaması nasıl öğrenilir?

Tarayıcınızla uyumlu olan Alexa aracını kurarak sitelerin sıralamasını öğrenebilirsiniz. Ayrıca aşağıda adresini paylaştığım sayfadaki kutuya sitenin adresini yazıp Find butonuna tıklayarak bir sitenin Alexa sıralamasını öğrenebilirsiniz.

https://www.alexa.com/siteinfo

Alexa sıralaması neye göre belirlenir?

 • Ziyaretçi sayısı : Alexa için ziyaretçi sayısı önemlidir fakat sıralamadaki tek etken bu değildir. Ayrıca bir sitenin yalnızca bir kaç gün için çok fazla ziyaretçi çekmesi de onu Alexa sıralamasında iyi yerlere taşımayacaktır. Yükselme sağlanabilmesi için en azından haftalık ve aylık olarak ulaşılan ziyaretçi sayısının yüksek olması önem taşımaktadır.
 • Ziyaretçi bağlılığı : Sitenizi bir kere ziyaret eden biri sayfayı kapattıktan sonra tekrar uğramıyor mu? Yoksa bir kere ziyaret eden adresinizi ezberleyip her gün ya da en azından belirli aralıklarla sitenizi ziyaret ediyor mu? Tarayıcınızı açtığınızda alışkanlık olarak girdiğiniz ve her gün ziyaret ettiğiniz siteleri bir düşünün. Onların adresini ezbere bilirsiniz her gün ziyaret eder hatta saatlerce o sitelerde yer alan içerikleri okur, izlersiniz. İşte böyle siteler Alexa için elbetteki daha önemlidir ve daha iyi sıralamalara sahip olmaları oldukça doğaldır.
 • Sitede geçirilen süre : Bir önceki maddede de değindiğimiz gibi bir ziyaretçi bir sitede uzun zaman geçiriyorsa o sitede ilgi çekici ve değerli içerikler bulunduğu sonucunu çıkarabiliriz. Ziyaretçilerin sitenizde kalma süresi Alexa sıranızı etkileyecektir.
 • Sayfaların görüntülenme sayısı.
 • Alexa backlink sayısı.

Alexa iyi bir sıralama bana ne fayda sağlar?

Mesela bilgisayarınızın başına oturdunuz ve Alexa toolbar yüklemiş olduğunuz tarayıcınızdan sitenizi açtıktan sonra dünya genelinde ilk 100.000 sitenin içindeyim ya da Türkiye’de ilk 1000 site içindeyim diye sevinebilirsiniz.  İyi bir alexa sıralaması sizi mutlu eder. Bunlardan daha iyi sıralamalarda mutluluğunuz daha da fazla olacaktır 🙂

Alexa sıralaması bir site hakkında doğruya oldukça yakın bir fikir verir. Bu nedenle iyi bir Alexa sıralaması sitenizin başarılı olduğunu kanıtlayan önemli verilerdendir. Yine sitenize reklam almak istediğinizde reklamverenlerin bakacağı ilk verilerden biri Alexa sıralamanız olacaktır.

Alexa çok ziyaret edilen, sevilen, insanların hafızasında yer etmiş siteleri yüksek sıralara taşıdığını söyledik. İyi bir Alexa sıralaması ziyaretçilerinizin gözünde sitenizin yerini sağlamlaştıracağı gibi arama motorlarındaki sıralamanızı da etkileyecektir. Sonuçta arama motorlarının amacı ziyaretçilerine en iyi sonuçları sunabilmektir. Alexa gibi bir servisten aldıkları verileri kullanmamaları düşünülemez. Google ve diğer arama motorlarının sıralamalarını belirlemek için kullandığı bir çok kriterin arasında Alexa verilerinin de bulunduğunu unutmayın.

Alexa yükselmek için ipuçları

Alexa toolbar kurun

alexa yükselme yolları

Evet ilk yapacağınız şey Alexa aracını kurup her gün sitenizi ziyaret etmek ve sayfaları gezinmek. Toolbar yüklü olmasa bile Alexa ölçümlerini yapıyor fakat eksiksiz ölçümler için ziyaretçileriniz toolbar kullanıyor olması sitenizin yükselmesinde çok etkili olacaktır. Bu nedenle Alexa toolbar kurun ve ziyaretçilerinizi bu yönde teşvik edin. Özellikle çok geri sıralardaysanız ilk 5 milyonun içinde değilseniz toolbar kullanan bir kaç ziyaretçi bile sitenizi ilk bir kaç milyon site arasına sokabilir. Alexa toolbar kurmak için aşağıdaki adresi ziyaret edin.

https://www.alexa.com/toolbar

Sitenizi özgün yazılarla güncel tutun

Sitenize özgün ve kaliteli içeriklerle güncel tutmanız yeni ziyaretçiler kazanmanızı sağladığı gibi mevcut ziyaretçilerinizin sitenizi sürekli olarak takip etmelerini sağlayacaktır. Alexa ve arama motorları düzenli olarak güncellenen sitelere daha fazla değer verirler.

Sitenizi sahiplenin eksik bilgileri doldurun

Alexa’da kayıtlı olan sitenizi sahiplenmenizin sıralamasına olumlu yönde katkısı olacaktır.

https://www.alexa.com/siteinfo/ipucum.net

Yukarıdaki adreste ipucum.net yazan yere sitenizin adresini yazarak sitenizin Alexa sayfasını açın.

Sağ üst bölümde yer alan Is this your site? yazısının hemen yanındaki Certify your site’s metrics. yazan bağlantıya tıklayın. Üyelik ücretli olduğu için denemedim fakat belki 7 günlük ücretsiz bölümde eklenen bilgiler üyeliğinizi iptal ettiğiniz takdirde silinmiyor olabilir. Bu konuda net bir bilgim bulunmuyor.

Webmaster konularında içerikler hazırlayın

Web sitenizde ya da blogunuzda web tasarımı, arama motorları, seo gibi konulara yer vermeniz bu konularda içerikler üretmeniz Alexa toolbar kullanan kişileri sitenize çekecek dolayısıyla daha iyi bir sıralamaya sahip olmanıza katkı sağlayacaktır.

Alexa yükselme gruplarına katılın

r10.net, forum.iyinet.com ya da wmaraci.com gibi webmaster forumlarının Alexa kategorilerinde oluşturulmuş bir çok Alexa grubu bulabilirsiniz. Bunlara dahil olarak sitenizin Alexa’da yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bu gruplarda siz diğer üyelerin sitesini düzenli olarak ziyaret edip vakit geçirirsiniz onlar da aynı şekilde sizin sitenizi ziyaret ederler. Herkes Alexa toolbar kurduğu ve siteyi düzenli ziyaret ettiği için Alexa sıralamanıza oldukça olumlu katkısı olabilir.

Sitenizin Alexa sayfasını ziyaret edin

alexa nedir alexa yükselme yöntemleri

Bunun için yüzde yüz doğru bilgidir diyemem ama sitenizin Alexa sayfasının ziyaret edilmesinin sıralamayı yükselteceği konusunda bilgiler bulunmakta.

https://www.alexa.com/siteinfo/ipucum.net

ipucum.net bölümüne kendi sitenizin adresini yazın ve bu sayfayı her gün ziyaret edin ve başkalarının da ziyaret etmesini sağlayın.

Alexa ilerletme sitelerinden faydalanın

Alexamaster.com, rankboostup.com gibi alexa sıralamasında ilerleme sağlamanız için ücretli veya ücretsiz servisler bulunmakta. Bunları Google’da increase alexa rank, boost alexa rank gibi aramalarla ulaşabilirsiniz. Bu gibi siteleri çok fazla denemediğim için haklarında yorum yapamıyorum. Ne kadar fayda sağlayabileceklerini bilemiyorum.

VPN programları kullanın

VPN program ve eklentilerini kurup ülke olarak Türkiye’yi seçin ve kendi sitenizi bu şekilde farklı ip’lerden ziyaret edin. Farklı bir ip adresinden bağlandığınız için sitenizin ziyaretçi sayısını artmış olacaktır.

Yorumlar

 1. türkçe anime izle

  Alexayı düşürmek için en etkili yöntem kullanıcıyı sitede tutmaktır. Genelde film dizi sitelerinin alexa rankları çok çabuk düşer. Tavsiyem: Yazı içinde devamlı benzer içerikleri önererek biraz düşürme şansınız olabilir.

 2. Ses yalıtım malzemesi

  Alexa düşürmek gerçekten son derece faydalı , sizlerinde paylaştığı bilgiler oldukça faydalı olmuş teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla