Windows Sürükle Bırak ile Klasör Oluşturma Aracı

Bilgisayarımızda dosyalarımızı düzenli bir şekilde depolamanın ve istediğimizde onlara ulaşmanın yolu farklı klasörler altında toplamaktan geçiyor. Windows işletim sisteminde yeni bir klasör oluşturmak için sağ tık menüsünde yer alan Yeni > Klasör seçeneğini kullanırız. Bundan daha kolayı ise Ctrl + Shift + N kısayol tuşlarını kullanmaktır. Bu kısayol tuşlarını kullanarak yeni klasör oluşturma işlemini hızlandırabilirsiniz.

Sürükle bırak yöntemiyle yeni klasör oluşturma

Andoid ve iOS mobil işletim sistemlerinde yeni bir klasör oluşturmak için bir uygulama simgesini diğerinin üzerine sürüklemeniz yeterli oluyor. Eğer isterseniz aynı özelliği Windows’a kazandırabilirsiniz. Bunun için Smart Folders adlı küçük bir programdan yardım almanız gerekiyor. Windows 10 ve önceki sürümlerle uyumlu olan programın çalışabilmesi için .Net Framework 3.5 yüklü olması gerekiyor.

Smart folders sürükle bırak klasör oluştur

Sitesinden indirdiğiniz .exe dosyasını çalıştırın ve Install butonuna tıklayarak kurulum işlemini tamamlayın.

sürükle bırak yeni klasör

Sürükle bırak ile klasör oluşturmak için bir ya da daha fazla dosyayı seçtikten sonra klasörde yer almasını istediğiniz diğer dosyanın üzerine sürükleyin. Taşı yazısını gördüğünüzde bırakın.

yeni klasör isim verme ekranı

Klasöre vermek istediğiniz isim sorulacaktır. Burayı boş bırakırsanız otomatik olarak Folder 1 gibi bir isim verilecek.

Dikkat etmeniz gereken nokta ise şu. Bir dosyayı onunla işlem yapabilecek bir dosya veya program simgesine sürüklediğinizde Smart Folders devreye girmez. Örneğin bir .txt dosyasını .zip formatında bir dosyanın üzerine sürüklediğimde klasör oluşturulmayacak ve dosya .zip dosyasının içine eklenecektir. Bunun tersini yaptığınızda yani bir .zip dosyasını .txt uzantılı dosyanın üzerine sürüklediğinizde ise Smart Folders çalışacak ve yeni bir klasör oluşturulacak.

Smart Folders

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla