Youtube İzleme ve Arama Geçmişini Silme Kapatma

Youtube hesabınızda oturum açık olduğu sürece sitedeki bütün etkinliklerinizin kaydını tutar. Telefonunuz ya da tabletinizde zaten google hesabınız kayıtlı olduğundan bu hesabınızı kapatmadığınız sürece Youtube uygulamasında izlediğiniz videoların, yaptığınız aramaların, tüm yorumlarınız vs kaydı tutulur. Aynı şekilde bilgisayar üzerinden hesabınız açık olduğu sürece bütün izleme, arama, topluluk, canlı sohbet etkinliklerinizin kayıtları depolanır.

Hatırlatmam ne kadar gerekli bilmiyorum fakat yine de öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Bahsettiğimiz kayıtlar hesabınızda tutulduğu için bu işlemleri bilgisayar veya telefonunuzdan ayrıca yapmanıza gerek yok. Yani birinde yaptığınız işlem sonucu o hesaptaki veriler tüm cihazlar için silinir. Sadece farklı google (mail,youtube) hesaplarınız varsa hepsi için ayrı ayrı yapmanız gerekmektedir. Ben 3 farklı yol anlatacağım sizin için hangisinin uygun olduğuna siz karar verin.

Bilgisayardan Youtube İzleme/ Arama Geçmişini Görüntüleme Silme

Bilgisayarınızdan Youtube arama ve izleme geçmişini görüntülemek ve silmek için youtube.com adresini tarayıcınızla açın. Oturum aç butonuna tıklayarak etkinliklerini görmek istediğiniz Google/Youtube hesabının kullanıcı adı ve şifresini girerek Oturum açın.

Üst kısımda yer alan Youtube logosunun hemen yanındaki üç çizgi şeklindeki menü butonuna tıklayın. Menüde yer alan Geçmiş seçeneğine tıklayın. Bu sayfanın adresi şu şekildedir. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra bu bağlantıya tıklayarak da Geçmiş sayfanıza ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/feed/history

İzleme geçmişi izlediğiniz tüm videoları tarihe dayalı olarak görüntüler.

Burada daha önce izlediğiniz videolar kapak resimleriyle, başlıkları ve diğer bilgilerle birlikte listelenir. Silmek istediğiniz videonun üstüne mouse işaretçinizi taşıdığınızda çarpı işareti belirecektir. Bu işarete tıklayarak listeden silmek istediğiniz videoları teker teker kaldırabilirsiniz. Ya da yukarıdaki resimde işaretlediğim Tüm izleme geçmişini temizle seçeneğini kullanarak bütün izleme geçmişinizi silmeniz mümkündür.

Bunun hemen altında İzleme geçmişini duraklat seçeneği bulunmakta. Bunu aktif hale getirerek Youtube’un izlediğiniz videoları kaydetmesini kapatabilirsiniz. Bu ayarın sizin önceki etkinliklerinizi silmediğini unutmayın.

Sağ panelde yer alan Geçmiş türü bölümünden Arama geçmişi bölümüne tıkladığınızda daha önce yapmış olduğunuz arama kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Aramalarınızın yanındaki çarpı işaretini kullanarak tek tek listeden kaldırabileceğiniz gibi, Tüm arama geçmişini temizle seçeneğiyle bütün arama kayıtlarını silebilirsiniz. Arama geçmişini duraklat ile bundan sonra yapılacak aramaların geçmişte yer almamasını sağlayabilirsiniz. Bunun önceki etkinliklerinizi silmeyeceğini unutmayın.

Yorumlar, Topluluk ve Canlı sohbet başlıkları için aynı adımları izleyerek geçmiş kayıtlarınızı silebilirsiniz.

Tüm etkinlikleri yönet butonuyla açılan sayfadan da etkinlik kayıtlarınızla ilgili anlattığımız bütün işlemleri yapmanız mümkündür.

Youtube Mobil Site Arama Geçmişini Silme Kapatma

Bilgisayar erişimi olmayan kullanıcılar için aynı işlemin telefondan nasıl yapılacağına değinelim.

Chrome veya telefonunuzda kullandığınız web tarayıcıdan m.youtube.com adresini açıp hesabınıza giriş yaptıktan sonra bilgisayarda olduğu gibi aşağıdaki adresi açarak izleme ve arama geçmişinizi görüntüleyebilir ve silebilirsiniz.

https://m.youtube.com/feed/history

Resimde göreceğiniz üzere daha önce izlenen videolar burada listeleniyor. Videonun yanındaki Üç nokta şeklindeki ikona tıklayarak ulaşacağınız menüde İzleme geçmişi listesinden kaldır seçeneği yer alıyor. Bunun sayesinde istediğiniz videoyu bu listeden silebilirsiniz.

Videoları tek tek silmek yerine hepsini silmek isterseniz Tüm izleme geçmişini temizle seçeneğini kullanın. Bundan sonra izleyeceğiniz videoların kaydının tutulmaması için İzleme geçmişini duraklat demeniz gerekiyor.

Arama geçmişini görüntülemek ve silmek için Arama geçmişi sekmesine geçin. İzleme geçmişinde olduğu gibi tek tek silebileceğiniz gibi Tüm arama geçmişini temizle seçeneğiyle tamamını silebilirsiniz. Arama geçmişini duraklat diyerek bundan sonraki aramalarınızın listede olmasını engelleyebilirsiniz.

Youtube Uygulaması ile izleme arama geçmişini temizleme

Son olarak Youtube uygulamasından arama ve izleme geçmişini nasıl sileceğimize bakalım. Öncelikle Youtube uygulamasını açın ve sağ üst köşede yer alan adınızın baş harfinin yer aldığı hesap butonuna tıklayarak menüye ulaşın.

Menüden Ayarlar seçeneğine tıklayın. (Ek bilgi Youtube’daki verileriniz seçeneğiyle ayrıntılı bir şekilde geçmiş kayıtlarının tutulduğu ve onları silebileceğiniz google sayfasına ulaşabilirsiniz.)

Burada Geçmiş ve gizlilik seçeneğine tıklayın.

Buradaki seçenekleri kullanarak izleme ve arama geçmişini silebilir ve duraklatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla