Android Telefon Rehberini Yedekleme

Umarız böyle bir şey olmaz fakat telefonunuzun bozulması, kaybolması gibi durumlarda canınızı sıkacak konulardan biri de rehberinizdeki kayıtlara tekrar ulaşamamak olacaktır. Bu nedenle telefon rehberinizi mutlaka yedeklemenizi tavsiye ediyorum.

Ben telefon rehberimi Telefon hafızası ya da sim kart yerine Google hesabımda tutmayı tercih ediyorum. Telefonum bozulsa bile rehbere kolayca ulaşabilmek için en mantıklı yöntem bu gibi gözüküyor. Ayrıca yeni bir telefona geçtiğimde aktarma derdi olmadan Google hesabımla giriş yaptığımda anında kişilerime ulaşabiliyorum.

Benim için de şöyle bir durum söz konusu. Google hesabımın başına bir iş gelirse başka bir yerde rehberimin yedeği yok. Bu nedenle neresi olursa olsun tek bir yere bağlı kalmak oldukça sakıncalı. Telefon rehberinizin mutlaka bir yedeğini almanız ve saklamanız gerekiyor. Saklama işini farklı bir cihazda, mail adresinizde ya da depolama servisinde vs yapmalısınız. Telefonunuzda kayıtlı olan numaraları yine telefonunuza yedeklemeniz çok akıllıca olmayabilir. Bunun yerine yedek dosyasını bilgisayarınızda tutmanız daha mantıklıdır.

Kişiler uygulamasından rehber yedekleme

Öncelikle telefonunuzdan Kişiler uygulamasını açın. Üst kısımda yer alan üç çizgi şeklindeki menü ikonuna tıklayın. Açılan menüden Kişileri yönet seçeneğine tıklayın.

Kişileri içe veya dışa aktarın seçeneğine tıklayın.

Kişileri dışa aktarma bölümünde yer alan Dışa aktar butonuna tıklayın. Bu şekilde kişileri sim kartınıza veya vCard dosyasına aktarabilirsiniz.

Son olarak Kişiler.vcf dosyasının kaydedileceği yeri seçin. Ben dahili depolamayı seçtim. Dışa aktar dediğinizde yedek dosyanız oluşturulmuş olacaktır.

Yedekleme işlemi tamamlandı. Seçtiğiniz bölümün kök dizininde Kişiler.vcf adında bir dosyanın olduğunu göreceksiniz. Bu dosyayı bilgisayarınıza, flash diskinize vs. atarak yedekleyebilirsiniz.

.vcf uzantılı yedek dosyanızı içeri aktararak istediğiniz anda rehberinize ulaşabilirsiniz.

Google kişileri yedekleme

Google Gmail hesabınızda tuttuğunuz rehberinizi de yedeklemeniz mümkün. Bunun için https://contacts.google.com/ adresinden hesabınıza giriş yapıp Dışa aktar seçeneğine tıklayın. Dosyayı Google CSV, Outlook CSV ya da vCard (.vcf) formatlarında kaydedebilirsiniz. Ben vCard seçeneğini kullanmanızı tavsiye ederim. .vcf dosyalarını iOS işletim sisteminde iPhone telefonlarda da kullanabilirsiniz.

MCBackup – My Contacts Backup

Telefon rehberinizi yedeklemek için bir uygulama kullanmak isterseniz MCBackup – My Contacts Backup adlı uygulamayı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.globile.mycontactbackup

Bu uygulama ile telefon defterinizi vCard formatında .vcf uzantılı bir dosya halinde yedekleyip bu yedeği kendinize mail olarak gönderebilirsiniz. Telefon rehberinizin herhangi bir sebeple silinmesi halinde mail hesabınıza yollamış olduğunuz dosya sayesinde rehberinizi eski haline getirebilirsiniz. Yedek dosyasını kullanmak için uygulamayı tekrar kurmanız gerekmez. Uygulama açıklamasında rehberin bir sunucuya gönderilmediği ve tamamen güvenilir olduğu yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla