BIN Dosyası Açma: BIN Dosyası Nasıl Açılır?

Bilgisayarda birbirinden çeşitli uzantılar bulunmaktadır. Her uzantıyı bildiğimizi ne kadar düşünsek bile bir çok uzantıyı bilmediğimizi söyleyebiliriz. BIN de bunlardan birisidir. Peki, BIN dosyası nasıl açılır? , BIN dosyası nedir? İşte, BIN dosya açma yöntemleri!

BIN Dosyası Nedir?

BIN dosyaları günümüzde popülerliğini oldukça yitirmiş durumda. Bu dosya türü ikili sistem ile depolanmaktadır. Ayrıca sıkıştırılan bu dosya türüyle her alan da karşılaşmamız mümkün. BIN dosyaları, metin tabanlı dosyalardan oldukça farklıdır. Değiştirilme biçimleri de bir o kadar farklıdır. Lakin tüm BIN dosyaları bu şekilde değildir. Yani kısacası BIN dosyalarını manuel düzeltmeniz mümkün değildir. Bunun için bazı yöntemler mevcuttur. Alt başlıklar BIN dosya açma yöntemlerini sizlere sunacağız.

Android cihazlarında büyük ihtimalle daha önce BIN dosyası görmüşsünüzdür. Bildiğiniz üzere Android dosyaları programları APK şeklinde sunulmaktadır. Fakat bazen meydana gelen hatalar sebebiyle BIN formatında kaydedilmektedir.

BIN Dosyası Nasıl Açılır?

BIN Dosyası Açma – Yazma Yöntemi

Bir BIN dosyasını açma yöntemlerinin başında “burning” ismini verdiğimiz yazma yöntemi gelmektedir. Lakin artık bu işlemin biraz eskidiğini söyleyebiliriz. Dosyayı yazmak için bir CD ya da DVD’ye gerekiyor. Ayrıca bu yöntem için size bir de CUE dosyası gerekmektedir. Aşağıdaki işlemleri yaparak bir cue dosyası elde edebilirsiniz.

  • Önce BIN dosyasının olduğu bir klasör oluşturun. Daha sonra bu klasörde bir not defteri açın. Not defterinin içine  FILE “dosyaadi.bin” BINARY yazın. “dosyaadi” yazan kısmın BIN dosyası ile aynı isme sahip olması büyük bir önem taşımaktadır.
  • Daha sonra not defterinin devamına şu iki satırı ekleyiniz;
  • TRACK 01 MODE1/2352 INDEX 01 00:00:00

BIN dosyası açma

  • Yukarıda ki gibi olmalı metin içeriği. Daha sonra yeni metini cue olarak kaydedin. Kaydederken isminin BIN dosyası ile aynı olmasına özen gösterin. Yani elinizde bubilginet.bin dosyası varsa CUE dosyası “bubilginet.cue” olmalıdır. Bu iki dosyayı aynı klasörde tuttun.
  • Bu işlemin ardından  dosyayı yazmak istediğiniz seçiniz. Nero, CDRWIN gibi programları tercih edebilirsiniz.

BIN Dosyası Açma – Sanal Sürücü Yöntemi

BIN dosyası nasıl açılır? sorusunun bir diğer cevabı ise sanal sürücü yöntemidir. İlk yönteme göre bu yöntem daha fazla tercih edilmektedir. Bir sanal sürücü yardımı ile BIN dosyasın doğrudan bilgisayarınıza okutabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce bazı yazılımlar gerekmektedir. Bu yazılımlar  WinCDEmu, PowerISO, DAEMON Tools, Roxio Creator şeklinde devam etmektedir. Bu programlardan birisini bilgisayarınıza yükleyin. Uygulamanın kurulumunu gerçekleştirin.

Kurulum gerçekleştirdikten sonra programda aramanız gereken sözcükler  “Mount” ya da “Virtual Drive” . Bu seçeneği bulduktan sonra açmak istediğiniz dosyayı seçin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bazı uygulamaların CUE dosyası istemesi. Eğer ki CUE dosyasına sahip değilseniz yukarıdaki adımı takip ederek bir CUE dosyası oluşturabilirsiniz. Daha sonra oluşturduğunuz CUE dosyasını programda seçin ve “Mount” seçeneğine tıklayın. Tıkladıktan sonra  bilgisayarınız  CD ya da DVD takılmış gibi hareket edecektir. Dosyaya ulaşmak için bilgisayarım klasörüne bakın.

BIN Dosyası Nasıl Açılır

BIN Dosyası Nasıl Açılır? ISO Formatına Dönüştürme

Son olarak BIN dosyası açma yöntemlerinden biriside ISO formatına dönüştürme. BIN dosyalarını yardımcı yazılımlar ile ISO formatına dönüştürebilir ve bilgisayarınıza okutabilirsiniz. ISO dosyasına çevirdikten sonra ISO dosyalarını açmak için bir kaç çeşit yöntem bulunmaktadır veya çeşitli yazılımlar ile çok kolay bir şekilde açabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla