Belgelerde Kelime ve Cümle Bulma Değiştirme

Bazen elimizdeki belgede yer alan bir kelimeyi ya da cümleyi başkasıyla değiştirmemiz gerekebilir. Burada bir kelime ile bahsettiğim şeyi şu şekilde açıklayayım. Örneğin benim elimde sitemdeki yazıların bir listesi bulunuyor. txt formatındaki belgede web sitemin adresi ise www.bubilgi.net olarak geçiyor ben adresin sadece bubilgi.net olarak geçmesini istiyorum. Belgenin içinde çok sayıda değiştirmek istediğim kelime bulunuyor. Bu sayı yüzlerce hatta binlerce olabilir. Söz konusu olan tek bir belge olduğunda not defterinin değiştir aracı işimi görecektir.

Notepad ile bir metin belgesindeki kelime veya cümleyi bir başkasıyla değiştirmek için Düzen menüsündeki Değiştir seçeneğine tıklayın. Aranan kutusuna belgede bulunan kelimeyi Yeni değer bölümüne ise yeni kelimenizi girin. Sonrakini bul ve Değiştir butonları ile belgedeki bütün kelimeleri bulup teker teker değiştirebilirsiniz. En hızlı yöntem ise Tümünü değiştir diyerek bütün kelimeleri değiştirmek istediğiniz yenisiyle değiştirmek olacaktır.

Tek bir belgede bir kelimeyi bulmak değiştirmek için notepad, word gibi kullandığınız programın bulma değiştirme özelliği işinizi görecektir. Peki ya elimizde çok sayıda belge varsa ne yapabiliriz? Birden fazla dosya için istediğiniz kelimeleri değiştirmenizi sağlayan ücretsiz araçlar bulunuyor. Bu programlar sayesinde bütün belgeleri tek tek açıp kelime bulma ve değiştirme zahmetine girmenize gerek kalmayacaktır.

Notepad++ ile Çok Sayıda Belgede Kelime Bulma ve Değiştirme

Notepad++ ücretsiz ve çok sayıda programlama dilini tanıyan bir editördür. Programlama ile uğraşan kişilerin bilgisayarında mutlaka kurulu olması gereken araçlardan biri. Notepad++ ile çok sayıdaki belgede kelime değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

Adım 1 : Düzenlemek istediğiniz dosyaların tamamını program ile açın. Bunun için dosyaların hepsini seçip programın sekme bölümüne sürüpleyip bırakabilirsiniz.

Adım 2: Değiştirmek istediğiniz kelimeyi seçin ve Ctrl + H kısayol tuşlarına basın. Değiştir kutusuna yeni kelimeyi yazın. Son olarak Tüm Açık Belgelerde Değiştir butonuna tıklayın.

TurboSR Kelime Bulma Değiştirme Programı

TurboSR Search & Replace seçtiğiniz bir klasördeki tüm dosyaları tarar ve belirlediğiniz kelimeyi bularak sizin istediğiniz kelimeyle değiştirir. Tanıdığı bul ve değiştir özelliğini kullanabileceğiniz 14 tane format bulunuyor. Bu formatlardan bazıları şunlardır : .txt, text, htm, html, log, js xml.

TextCrawler

TextCrawler ücretli fakat 15 gün ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir program. Birden fazla dosya ve klasördeki kelimeleri ve cümleleri hızlıca bulmanızı ve değiştirmenizi sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

back to top
Araç çubuğuna atla